Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kroměříž - Květná zahrada.

28. 4. 2007

V Kroměříži jsme byli se ženou prvně na začátku léta roku 1997. Bylo to krátce před zničujícími povodněmi a my jsme zde relaxovali v zámeckém parku pod rozkvetlým liriodendronem tulipánokvětým. Tento gigantický strom obsypaný žlutými květy jakoby tulipánů nás tehdy fascinoval.

ObrazekPodruhé jsem byl v Kroměříži v roce 2002 při první letní výpravě, jakou jsme s Frantíkem absolvovali na týdenní jízdenku – tehdy ještě 2. třídou. To bylo pro změnu na konci povodňového období v Čechách. Polabí bylo stále pod hladinou Labe, tak jsme každé ráno vyjeli na Moravu a večer se vraceli do Prahy vyspat.Obrazek Prvně jsme takto dojeli přes Hulín na kroměřížské nádraží.
Odtud jsme pokračovali autobusem MHD ke Květné zahradě. Vždy jsem ji toužil vidět a rozhodně jsem nebyl zklamán. Čekala nás barokní zahrada v celé své typické kráse.Obrazek Franta se nadšeně ztrácel a zase objevoval mezi zastřiženými keři a stromy, zkoumal kamenné kašny a fontány a proháněl se po pískovaných cestičkách okolo geometrických záhonů barevných květin.
ObrazekStrávili jsme zde nádherné odpoledne, pak jsme si koupili v malé samoobsluze studený oběd a odjeli zpět na nádraží.Večer jsme byli doma v posteli a nabírali síly na další putovní den.

ObrazekKroměříž je i z Prahy lehko dostupná na víkendovou rodinnou jízdenku SONE+ v rychlíkové podobě za 360,-. Z Prahy lze třeba doporučit toto spojení: z Prahy hl.n. v 6:55 R 709 Galánem do Hulína, tam čeká přípoj Os 3926, který je v Kroměříži 10:57. Zpět v 15:54 s 3977 do Hulína, tam přestup na R 811 do Olomouce, příjezd v 16:34. Zde si můžeme dát svačinu a v 17:53 odjíždí R 626 Emil Zátopek do Prahy. Na hlavním nádraží jsme ve 21:05.

V Kroměříži je pochopitelně nádherný zámek se světově proslulou sbírkou obrazů. Je zde také řada církevních i měšťanských památek. Z tohoto pohledu se zde dá strávit vysoce kulturní prodloužený víkend. Výhodným a typickým dopravním prostředkem tu je kolo. Rozhodně se nemusí jednat o horský speciál. Uplatní se i in-line brusle. Předpokládám, že parkové cestičky podél řeky Moravy budou po povodních už zcela opravené a s moravskou pečlivostí upravené.
http://www.mesto-kromeriz.cz/uvod.asp?modul=navstevnik&map=0

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář