Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lednice na Moravě.

18. 6. 2007

 

ObrazekPrávě jsme postavili náš malý stan v kempu pod břeclavským zámkem. Je krátce po poledni a v rozpáleném vzduchu se na nás slítávají ovádi. Rychle balíme batůžek a s Frantou prcháme přes město zpět na nádraží. Zde si v bufetu dáváme průměrný oběd a nasedáme do červeného motoráčku, známého pod lidovým označením Hurvínek. Trať č.247 z Břeclavi do Lednice provozují ČD v letních měsících o víkendech. Třebaže zde jezdí historické motoráčky, platí tu běžný tarif včetně komerčních slev.

První zastávkou na trati 247 je Poštorná. Dnes se jedná o část Břeclavi a dominantou je zde atypický novogotický kostel z konce 19. století. Jeho papírový model je k sehnání a bravurně slepený je vystavený v břeclavském muzeu.
ObrazekDále již projíždíme lednicko-valtickým areálem, skutečně velmi významným krajinářským parkem u nás. Nyní je již na seznamu UNESCO. V průhledech jsou z vláčku vidět typické romantické stavby – Chrám Tří Grácií, Apollónův chrám či empírový statek Nový dvůr. Zde je možno vystoupit v zastávce Lednice rybníky a třeba se vykoupat v letovisku Apollón.Obrazek
S Frantíkem vystupujeme na konečné v Lednici. Po červené značce procházíme mezi vilkami až na náměstí. Před námi je zámek se známým točitým dřevěným schodištěm a velkým historickým skleníkem. Nás spíše zajímá rozlehlý anglický park. VObrazekpravo se jde ke dravcům. Jedná se o louku, kde jsou představovány dravci v akci. Dnes je podobných ukázek na zámcích hodně, ale zde jsem prvně viděl sokola při lovu. Tento pták je skutečně úžasně rychlý. Dále jdeme podél romantické jeskyně, zbytcích akvaduktu a poklidných rybníků. Naším orientačním bodem i cílem je minaret. Tato rovněž romantická stavba z přelomu 18. a 19. století je 62 m vysoká a slouží jako velice atraktivní rozhledna.
 Po okraji parkového celku míříme k Janovu hradu. Ani to není pravý středověký hrad, ale „jen“ zdařilá napodobenina. ObrazekZde využíváme příjemného občerstvení a po zelené trase míříme pěšky do Břeclavi. Jedná se současně o naučnou stezku bezesporu zajímavého lužního lesa. Ale prakticky se nelze zastavit. Kdo zpomalí, na toho se vrhnou hejna komárů. Kolem nás projíždí stovky kol. Jsme jediní, kdo toto šestikilometrové martyrium absolvují pěšky. Před bodavým hmyzem téměř utíkáme. S oddechnutím vstupujeme do Břeclavi poblíž našeho kempu. Ve skvělém bistru pod zámkem si dáváme studenou večeři a jdeme spát.
http://palava.flight.cz/lednice-na-morave/
http://www.1plavebni.cz/zamek-lednice
http://www.catfish.cz/fotky/lednice/lednice_1.htm

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář