Jdi na obsah Jdi na menu
 


Moravský kras.

9. 1. 2008

 

Je úterý 14.8.2007 a my v Břeclavi nastupujeme do R 270 s odjezdem v 8:39 do Brna. Tam vystupujeme  v 9:17 na hl. nádraží. Po svačině pokračujeme s Os 4712 v 10:02 do Blanska. Zde jsme v 10:29. Před vlakovým nádražím hledáme vhodný autobusový spoj do blízkosti Macochy. Není to problém. Linka č. 232 odjíždí v 10:40. Doba jízdy je dvacet minut. Druhá polovina cesty se již vine atraktivní krajinou.

Vystupujeme s Frantou na zastávce Vilémovice rozcestí Macocha. Půl kilometru jdeme mírně zpět po vedlejší silnici, pak potkáváme červenou značku a necháváme se jí vést doprava až k okraji propasti. Celá procházka trvá necelou hodinku. Prostor u Macochy je ovšem narván turisty, zejména těmi méně sympatickými. Zjišťujeme, že vstup do Macochy a Punkevních jeskyň je na několik dnů dopředu vyprodán. Je to tak normální. Slečna v informacích nám doporučuje jeskyni Balcarku. Dáváme si tedy ve zdejší turistické chatě svíčkovou za 89,- Kč a vracíme se po zelené TZ 4 km do Ostrova u Macochy. Cestou si užíváme kontrastního klidu a krásného prostředí.
ObrazekNa kraji Ostrova odbočujeme po červené s kopce dolů. Pod námi je okreska a za ní v protější skále již zdálky viditelná Balcarka. U vchodu probíhá archeologický výzkum, dále následuje nádherná krápníková výzdoba. Jsme rádi, že jsme zde. Prohlídka trvá 45 minut. Pak se zastavujeme v bufetu a fotíme protější větrný mlýn. Ten je však nepřístupný.  UPOZORNĚNÍ! Do jara 2009 je Balcarka prý nepřístupná!
Přímo u jeskyně zastavuje každou hodinu autobus do Blanska. Ten náš odjíždí ve 14:57 a po dvaceti minutách jsme u blaneského nádraží. Zde máme pohodlný přestup na Os 4723 a v 16:02 jsme v Brně. V 16:17 nastupujeme na EC 173 a v 16:49 vystupujeme v Břeclavi. Příjemný výlet zakončujeme v oblíbeném bistru Pod zámkem a jdeme do kempu přenocovat.
http://www.moravskykras.net/
http://www.podzemi.net/news/jeskyne-balcarka-uzavrena-do-jara-2009/
http://www.punkevni-jeskyne.cz/jeskyne-balcarka.php
http://www.insight.cz/~pavel/KCT/olsovec/6/page_02.htm
http://www.rscermak.cz/j_balcar.html

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář