Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pohansko.

19. 12. 2007

 

Je pondělí 13.8.2007 po šestnácté hodině odpolední. Právě jsme se ubytovali v břeclavském kempinku, o kterém píšu na jiném místě. ObrazekLízajíc vynikající zmrzlinu vracíme se s Frantou po hlavní třídě na nádraží. Zde pokračujeme po zelené značce dále a ta nás dovede po necelé hodině do oblasti Pohanska.Na centrální louce před námi jsou vykopávky starého slovanského hradiště. Po levé straně archeologové zrekonstruovali ideální podobu svatyně, která ukazuje, že po éře Cyrila a Metoděje se prosté obyvatelstvo vrátilo ke starým dobrým pohanským kultům. 
V čele lokality je romantický zámeček s muzeem, jenž je ovšem v pondělí večer zavřené. ObrazekV přízemí zámku funguje oblíbené bistro s grilem, a tak na břehu přilehlého jezírka popíjíme vychlazené nápoje.
Kousek za námi je významný doklad moderní historie. Jedná se o řopíky, soustavu pohraničního opevnění. V jednom je víkendové muzeum. Za ním cesta pokračuje po bývalém tělese dráhy přes rameno Dyje. Až sem je možné se dostat od mostu v centru Břeclavi vyhlídkovou lodí. Musí však být podstatně vyšší stav vody, než je toto léto. Jdeme po zelené značce dál. Kolem nás jezdí skupinky cyklistů. My a značka se držíme bývalé Signálky. Dyji překračujeme po mostě určeném pro tanky. Dál máme těsně po levé ruce rakouskou hranici. Po pravé ruce míjíme několik opuštěných hlásek. Vše postupně pohlcuje nádherná příroda, kterou hranice vůbec nezajímají.
 Přecházíme železniční koridor do Vídně a vstupujeme do průmyslové části břeclavského předměstí Poštorná. Zelená zde končí u zastávky na znojemské dráze. Opouštíme ji a kousek za tratí nacházíme příjemnou zahradní hospodu ve stylu ranče. Máme za sebou z Pohanska dalších pět kilometrů, tak doplňujeme tělesné zásoby tekutin i chutných živin za příjemnou cenu. Se setměním se vydáváme do centra Poštorné, kde fotíme atypický a dominantní kostel. Jeho fotka je také v článku věnovaném Břeclavi. Držíme se hlavní silnice, přecházíme most a okolo desáté hodiny jsme ve své chatičce pod osvětleným břeclavským zámkem.
http://www.svetvevalce.ic.cz/view.php?cisloclanku=2007080017
http://www.pruvodce.com/pohansko/
http://www.stezka.cz/lokality/breclav/ns-pohansko.htm
http://www.pametihodnosti.cz/pamatka/257/pohansko___lednicko_valticky_areal_zamek.html
http://atlas-cs.logis.cz/objekty/PQ/pohansko.htm
http://www.breclav-city.cz/cze/mesto/informace_o_meste/pamatky/pohansko.htm
http://www.kcprymarov.estranky.cz/clanky/vojenstvi-a-akce-kvh/klub-vojenske-historie-breclav_-pece-o-prvorepublikove-bunkry-v-cr

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář