Jdi na obsah Jdi na menu
 


Putování do Veliké nad Veličkou.

20. 2. 2008

 

Od rozhledny na vrchu Travičná pokračuje červená značka dolů do výletní oblasti Lučina. Zde je možné se v létě vykoupat. My se držíme červené dále a dostáváme po hřebeni na vrch Výzkum. Před námi se rozprostírají nádherné čertoryjské louky s rozptýlenými stromy. MPŘ Čertoryje je cenná nejen z krajinářského hlediska, ale i výskytem teplomilných živočichů a rostlin. Proslavené jsou zdejší louky přirozeným a masivním výskytem orchidejí. Kvůli nim jsou mnohé z nich ručně sekány místními dobrovolníky.
Z Výzkumu po hřebeni stoupáme na hraniční vrch Kobyla. Zde, na hraničním kameni, svačíme a přemýšlíme o zdejší hranici. Dále jdeme podél ní. Franta má radost, že je chvíli na Slovensku a chvíli v Česku. Na odpočívadle U tří kamenů opouštíme červenou vrcholovou trasu a vracíme se po zelené do moravského vnitrozemí. 
Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

Po dvou kilometrech se před námi objevuje skvělá silueta holandského větrného mlýna. Mlýn leží na katastru obce Kuželov a protisměrně od nádraží ve Veliké nad Veličkou je to sem po zelené čtyři kilometry chůze do mírného kopce. Ve mlýně je muzeum, ale my máme smůlu. Je dávno po zavírací hodině.
Dále tedy pokračujeme po zelené značce přes kopce Bojiště a Léšť. Jedná se o nevýrazné vrchy na jejichž úbočích mezi starými sady ztrácíme značku a dále se spíše  držíme vrstevnic a jako orientační linie nám slouží lokální trať z pohraničních Vrbovců. Zelenou opět nacházíme až u podchodu pod tratí. Kousek vpravo je nádraží. Máme čas, a tak se dále držíme zelené značky. Sbíháme mezi zahradami prudký kopec a dostáváme se na prostornou zatravněnou náves s velkým kulturním domem. V přízemí je příjemná hospoda s velkou předzahrádkou. Všude vládne živá a družná atmosféra. Veliká nad Veličkou je folklórním centrem Horňácka. Přes celou náves je slyšet zpěv místních lidových písních. Okolo nás procházejí starší i velice mladičké dámy v krojích i džínách a směřují na zkoušku zpěváckého souboru. Všechny házejí očima po mužském osazenstvu terasy a kontrolují tak dokonalost a smysluplnost své domácí přípravy.

Po hodině musíme opuštět zdejší jedinečný svět. Už za tmy nasedáme na lokálku a přes rychlé přestupy ve Veselí na Moravě a v Hodoníně přijíždíme ve 22:45 do naší domovské stanice Břeclav. Máme za sebou velice pestrý prázdninový den, kterému přálo skvělé srpnové počasí. Co si více přát.
http://www.bilekarpaty.cz/pages/nprp.htm#01
http://www.kuzelov.com/
http://www.hcmmh.wz.cz/hornacko.htm

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář