Jdi na obsah Jdi na menu
 


Strážnice.

12. 1. 2008

 

Je středa 15.8.2007. V 7:54 nastupujeme v Břeclavi do Os 3309. V 8:13 vystupujeme v Hodoníně a poměrně komplikovaně přestupujeme na Os 2707 s odjezdem v 8:24. Lokálka s námi cupitá po východní hranici našeho státu. V Petrově jen těsně míjíme slavné modrobílé vinné sklepy. Počasí je jako ze žurnálu. V 8:52 vystupujeme na nádraží ve Strážnici. Nádražní budova je celá pomalovaná folklórními motivy. Brzy zjišťujeme, že folklór zde není jen pro turisty, ale je skutečně živý.

Od nádraží se necháváme vést místními směrovkami přes město do skanzenu, který je za říčkou Morávkou. Když ji přecházíme, mávají na nás ze člunů pod námi a zvou nás na hodinovou plavbu romantickým okolím. Odoláváme. Máme dnes jiné cíle a v poledne hodláme Strážnici opustit. Že vše nebude zas tak jednoduché, zjišťujeme v recepci skanzenu. Prohlídka je jen s průvodcem a vždy v celou hodinu. Máme skoro hodinu času a restaurace ani občerstvení ještě neotevřelo. V deset hodin jsme konečně puštěni dále. Areál je ohromný a zdaleka ne zcela využitý. Zadní část se stále upravuje. Přesto je na co se dívat. Své zastoupení zde má i Horňácko, Luhačovicko a kopaniny Bílých Karpat. Protiváhu karpatských seníků vytváří krásně vymalovaná a částečně zahloubená vinařská obec s kruhovou dispozicí. Prohlídka trvá devadesát minut a stojí padesát korun (děti platí polovinu).Obrazek Po dlouhé procházce mezi domky a dílnami máme hlad. V místní restauraci již mají otevřeno. Výborná zelňačka je po 25,-  a dvě hotovky po 75,- korunách. Samozřejmě mají také minutky.
Od skanzenu se necháváme vést žlutou značkou na místní náměstí. Zde nacházíme malé otevřené muzeum. Expozice je dle očekávání věnována místnímu národopisu a také pravěkým vykopávkám. Nás však hlavně zaujalo několik funkčních kolejišť. Místní nadšenci se zde zdařile předvádějí. Dobře se zde využívá čas zbývající do odjezdu autobusu.
Autobusové nádraží se nachází 200 metrů od vlakového. Naším cílem je stanoviště číslo čtyři. Odtud nám ve 12:55 jede autobus do Tvarožné Lhoty. A tam je hlavní cíl dne – Muzeum oskeruší. Ale o něm v příštím článku.
http://www.straznice-mesto.cz/
http://www.pruvodce.com/skanzenstraznice/
http://www.moravainfo.cz/Czechia/Content/clanek.aspx?clanekid=19001&lid=1
http://www.nulk.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář