Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vizovice.

6. 3. 2008

 

Projet třistatřicetjedničku až do konce bylo mým přáním už po minulé návštěvě Zlína. Navíc po této trati jezdí Regionova od svého uvedení do provozu a my jsme s ní ještě nejeli.

Je čtvrtek 16.8.2007 a v 10:08 v Břeclavi nastupujeme do polského EC 104 Sobieski, který pravidelně spojuje Vídeň s Varšavou. Jedná se o jeden z nejlepších vlaků na našem území. Naše příjemné zkušenosti z minulých let se potvrzují i letos. Škoda, že cesta do Otrokovic trvá jen necelou hodinu. V Otrokovicích čeká přípoj do Zlína. Jsme zklamáni. Klasické lokálky máme rádi, ale zde jsme se těšili na Regionovu. Nuladesítek je pospojována celá řada, přesto tento had nestíhá pojmout dav cestujících do krajského města. V letním slunci cesta do Zlína není příjemná. U nemocnice ale lidí rychle ubývá. Vizovickými vrchy okolo magických Slušovic projíždíme již v poloprázdném vlaku. Ve Vizovicích vystupujeme v 11:55. U nádraží se buduje pódium pro proslulé slavnosti věnované produktům místní likérky. Nás spíše zajímá historie města.
Po modré značce stoupáme vzhůru do středu města. Na náměstí po levé straně vstupujeme do lepšího bufetu spojeného s pizérií. Její kvalita je překvapivě dobrá. Dáváme si s Frantíkem jednu velkou pizzu za 90,- Kč na půl. Ve všední den mají i hotovky v ceně okolo šedesáti korun (léto 2007). 

Obrazek

Po kávě se místním značením necháváme vést k zámku. Město Vizovice krásou příliš nehýří, ovšem zámek má hezký. Nekupujeme si žádný ze dvou prohlídkových okruhů. Dáváme přednost pozorování zámeckého exteriéru. Za budovou je dvoustupňová historická zahrada. Horní část tvoří náznak bludiště mezi zelenými, pečlivě stříhanými stěnami. Zajímavé jsou osové průhledy směrem k zámku. Dolní část je více ve stylu anglického parku s jezírkem. Horní část je podobná barokní zahradě v Lysé nad Labem, dolní průhonické nebo lednické. Jen velikost je mnohem menší. Na opačném konci park opouštíme. Náhle jsme vrženi do architektonické nicotnosti postsocialistického maloměsta.
Okolo říčky a silnice se vracíme na nádraží. Syn chce stihnout návštěvu zlínské zoo. A ve Vizovicích mě už nic neláká.
http://www.vizovice.eu/
http://www.pruvodce.com/vizovice/
http://vizovice.wbs.cz/
http://www.matosoft.cz/vizovice

 

Pozn. V některých průvodcích se píše o existenci muzea na vizovickém zámku. Dle paní na kase bylo v nedávných letech zrušeno.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář