Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zlín.

22. 6. 2007

ObrazekHustý déšť nás od rána pronásleduje po celé východní Moravě. Už jsme v polském eurocity na cestě zpět do Břeclavi, když nás napadne využít zastávky v Otrokovicích a zajet se podívat do bývalého Gottwaldova.

Trať 331 z Otrokovic do Vizovic plní v místní husté dopravě úlohu metra. Zlín se svými připojenými předměstími je v horském údolí protažen podél železnice, která zde má zastávky hustě za sebou. V době naší návštěvy jezdí soupravy několika lokálních vozů. Tyto korálky na železné niti vypadají velice romanticky, navíc je tato doprava velmi funkční a využívaná. Jen průvodčí mají problém včas odchytat party mazaných černých pasažérů, kteří většinou stačí včas vystoupit.
Po projetí velkou obchodní zónou, tvořenou několika známými hypermarkety, je první turistickou zajímavostí na pravé straně zachovalý hrad v Malenovicích. Na Valašsku se mnoho kamenných starých památek nezachovalo, protože jich ani mnoho nebylo nikdy postaveno. Tento hrad patří mezi výjimky.
ObrazekMy ale hrad jen míjíme a vystupujeme přímo ve stanici Zlín-střed, protože chceme stihnout otevírací dobu místního muzea. Přímo napravo máme ohromný areál Baťových obuvnických závodů, včetně kancelářského mrakodrapu, se svými 77 metry kdysi nejvyšší budovy v Československu. Celý komplex je poněkud omšelý a nejeví výrazné známky života. Počasí nám skutečně přeje. ObrazekPřestává pršet a průzračný vzduch s modrou oblohou dává vyniknout sluncem zalité architektuře dvacátého století. Na protějším jižním svahu se snoubí předválečné špičkové domy se solidní bytovou výstavbou let socialistických.
Naším cílem je zámek. Jedná se o jeden z mála zbytků předbaťovského feudálního městečka. Nyní je v něm muzeum a nachází se v parku nad autobusovým nádražím. Celý objekt je příjemně zrekonstruovaný. Muzejní sbírky se týkají tří významných oblastí nedávných dějin: výroba obuvi, film pro děti a slavná cestovatelská dvojice Hanzelka&Zikmund. Expozice mají mnohé interaktivní prvky a jsou zajímavé pro celou rodinu.
ObrazekZ muzea jdeme po třídě Tomáše Bati do oblastí typických rodinných domků. Červené domečky obrostlé zelení svědčí o špičkovém urbanistickém cítění jejich tvůrců i o genialitě samotného Bati.
Přicházíme na zastávku Zlín-Podlesná, nastupujeme do vlaku a jedeme do Otrokovic. Zde přestupujeme na další EC. Po setmění vystupujeme v Břeclavi a vracíme se do kempu.
http://www.mestozlin.cz/page/1656.pro-navstevniky/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář