Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lanovkou na Komáří vížku.

31. 7. 2007

 

 

 

 

ObrazekJe pondělí 30.7.2007 a se synem Františkem vyrážíme na první díl letošního prázdninového putování po vlastech českých. Zcela logicky vybírám trať 132, protože jsem po ní nikdy nejel a možná už nikdy nepojedu. Tedy pokud někdo nezvrátí ortel krajských úředníků nad touto technickou památkou. Provoz má být ukončen letos v prosinci.
EC 370 pravidelně odjíždí z Prahy – Holešovic v 10:34, spíše má však pravidelně 20 minut zpoždění. Dnes tomu není jinak. Naštěstí osobáky v Děčíně mají ve zvyku čekat. Platí to i o našem Os 6912.

 ObrazekTrať 132 z Děčína do Oldřichova u Duchcova  má pro letní turisty minimálně tři velké chytáky: rozhlednu na Děčínském sněžníku, Tiské stěny a Komáří vížku. Za ní je ještě docela atraktivní město Krupka. Z Děčína vyjíždí lokálka zcela obsazená. První část turistů vystupuje v Jílovém, další pak pod Tiskými stěnami. Příroda okolo trati je v těchto místech skutečně nádherná. Dále podjíždíme dé osmičku, lidí ve vlaku ubylo, příroda mění ráz. Objevuje se impozantní panoráma Českého středohoří s dominantní Milešovkou. Místy projíždíme krušnohorskými lesy. Maminky s kočárky nahradili cyklisti s koly. Kampak se dají kočárky a kola v autobusech, až přestanou jezdit vlaky? Podpoří se tím turistický ruch?
ObrazekTo si opět říkám v Bohosudově. Vystupuje nás několik rodin. Všichni jdeme po šipkách podél stánku s občerstvením k dolní stanici lanovky. Až přestane jezdit vlak, kdo bude nakupovat u stánku? A kdo pojede nahoru lanovkou, když se tam dá zajet autem, a to zřejmě zdarma? Lanovka jezdí po hodině vždy v přesně v půl. První spoj jede v 8:30 a poslední v zimě 16:30 a od dubna do října v 18:30. Nejede jen 24.12. a za špatných klimatických podmínek. Je dlouhá 2 348 m, převýšení činí 482 m, jízda trvá 15 minut. Jízdné je 50,- Kč nad 10 let pro jeden směr. Do deseti let je to za 40,- Kč, ale zpáteční jen za 50,-Kč.
My máme štěstí na počasí. Sice šíleně fouká, ale je téměř jasno a to i nahoře. ObrazekZ vyhlídkové restaurace u horní stanice máme v teple krásný výhled na Děčínsko až po Ještěd, na Středohoří od Ralska až po tušimické komíny pod hradbou Doupovských hor. Přímo pod námi jsou rozloženy Teplice a vdáli Most. Na druhou stranu jsou výhledy až za Labe na drážďanské straně. Snažím se focením zachytit fascinující atmosféru tvrdé, ale nádherné přírody. Moc mi to nejde. ObrazekPřírodu doplňují pozůstatky středověké těžby cínu.
Obědváme v oné restauraci. Ceny za hotovky jsou okolo 70,- Kč, ale striktně je dodržována 14. hodina. Minutu po ní už hotovky nedostanete. Teplé i studené nápoje jsou lehce nad dvacet korun.
Opět v půl sjíždíme dolů. U stánku si s Frantíkem dáváme něco teplého do kelímku a jdeme na vlak. Lokálka v 16:38 přijíždí od Krupky plná a skoro všichni cestující zde vystupují. Nastupujeme jen my, ale naše řady se v dalších zastávkách postupně rozšiřují. Za Jílovém už je vláček opět slušně zaplněný. Přestupujeme v Děčíně na EC 371 a v 19:21 jsme v Praze – Holešovicích.
http://www.komarivizka.eu/
http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/komari-vizka-u-krupky/
http://www.krupka-mesto.cz/

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

upraveno

(admin, 23. 5. 2008 11:34)

Díky za info. Odkaz opraven.

Nový web komáří vížky

(Komáří vížka, 19. 5. 2008 22:31)

Nové stánky komáří vížky se nacházejí na www.komarivizka.eu - prosíme administrátora o změnu odkazu.