Jdi na obsah Jdi na menu
 


Litoměřice.

1. 6. 2007

 

Litoměřice – město jsou rychlíkovou zastávkou na trati z Kolína do Ústí nad Labem. Z Prahy se většinou přestupuje ve Všetatech z vlaků do Turnova. Dá se jet i po koridoru do Lovosic a tam přestoupit na lokálku, která nás do bývalého okresního a dlouhá staletí i krajského města doveze.

ObrazekLitoměřické nádraží je kousek od historických hradeb města. Ty stále obepínají valnou část starého města a patří mezi turistická lákadla. Pokud se chcete po cestě občerstvit, tak máme osvědčenou restauraci na kruhovém objezdu před vstupem do centra. Pokud by se s ní něco stalo, tak není problém najíst se i dále. Hlavní ulice k náměstí je obklopena podloubími s krámky a cukrárnami. Různé restaurace se nacházejí i přímo na náměstí. Zde bývá v sobotu dopoledne rušno, ale po obědě zde zůstává jen několik turistů. Ostatní lidé odjeli s nákupy do svých domečků v okolních vesnicích. ObrazekOzdobou náměstí je řada renesančních a barokních domů. Nápadný je zejména Kalich.  Z kalichu na jeho střeše je hezký výhled na náměstí, okolní kopce Českého středohoří i Dómský pahorek s katedrálou sv. Štěpána, teologickou fakultou a biskupskou rezidencí.
Litoměřice byly celý středověk významným správním centrem. Po třicetileté válce z něj jezuité udělali i významné středisko svých rekatolizačních snah. Ve městě je řada církevních budov z období baroka – kostelů, klášterů a škol. Mnoho z nich nezapře svůj gotický původ. Najdou se i románské kořeny – vždyť historie zdejšího hradiště sahá až do osmého staletí, kdy zde sídlil kmen Lutomiřiců. Gotický královský hrad byl přestavěn na pivovar. Trochu to připomíná Znojmo, ale tam symbióza dopadla oboustranně lépe.
ObrazekZ náměstí se vracíme Jesuitskou ulicí mezi nablýskanými mohutnými budovami patřícími kdysi všemocnému a v českých dějinách poněkud rozporuplnému řádu. Dvouvěžový kostel Zvěstování Panny Marie je nedílnou součástí panoramatu Litoměřic. V tomto směru je obdobou mělnického zámku nebo pražských Hradčan.

V současné době lze z Prahy doporučit tento sobotní spoj: odjezd v 7:15 z Prahy hl.n. (R 940), ve Všetatech přestup na Sp 1610, příjezd do Litoměřic v 8:56. Nazpět jede vlak v 17:15 (R721), přestup ve Všetatech na R 1441, příjezd do Prahy hl.n. v 18:38.
http://www.litomerice.cz/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář