Jdi na obsah Jdi na menu
 


Měděnec.

20. 9. 2007

 

 

 

 

ObrazekKdo je romantické povahy a miluje klidné širé pláně, daleké výhledy a pro zahřátí pohodové hospůdky, měl by trávit víkendy letošního podzimu ve střední části Krušných hor. V zimě už k tomu bez auta moc příležitostí mít nebude, protože trať přes Měděnec do Vejprt patří mezi ty, které by rád severočeský hejtman letos zrušil. A autobusem je víkendové spojení podstatně složitější.
Kaplička na vrchu Mědník.

Hezčí část nádražní  budovy ve Vejprtech.

ObrazekOno ani vlakem to není zcela jednoduché. Člověk moc na výběr nemá. Je úterý 28.8.2007 a s Frantou v Praze na hlavním nádraží nastupujeme do R 614, odjezd v 9:19 plus deset minut zpoždění. To cestou nedoháníme, ale lokálka na chomutovském nádraží je zvyklá čekat. A tak v pravé poledne osobáčkem Os 16808 opouštíme Chomutov a lesními serpentinami stoupáme do hor. Zastávek je málo, zato houby by se daly sbírat i podél trati. Také polovinu cestujících tvoří houbaři. Vláček je celou dobu poměrně plný. Až v posledním úseku projíždíme Vejprty sami. Vlevo pod námi se štěstím vidíme supět po úzkokolejce německou parní mašinku s dlouhým vláčkem za sebou. Souprava vypadá jako malý Orient expres.
ObrazekDle očekávání ve Vejprtech nic zajímavého není. To na druhé straně hranic se na kopci Bärenstein vyjímá hezká rozhledna. My se  ovšem ihned touž lokálkou vracíme zpět. Překvapuje nás množství lidí nastupujících ve Vejprtech. Nechybí ani kočárky a kola. Projíždíme městysem Kovářská a vystupujeme pod vrchem Mědník.

 

 

 

 

Větrný park u Měděnce.


 Jsme ve výšce nad 800 m.n.m. a po zlatavých pláních to pořádně fouká. Vláček odjíždí a naši pozornost poutá blízká šachta na železnou rudu. V oknech jsou ještě docela hezké záclony. Vše vypadá, jakoby se jen na pár dní přerušila práce. Už je to však několik let.

Měděnec z Mědníku.


ObrazekObracíme se k šachtě zády a stoupáme na Mědník. U kapličky na vrcholu to fučí opravdu řádně, ovšem výhled je podzimně krásný. Pod námi je horská obec Měděnec. V hospodách tu mají turistickou známku a také teplou pohodu. Pod kostelem navštěvujeme Penzión u medvěda. V nezakouřeném lokále visí medvědí kůže na zdi. Obsluha je ochotná a rychlá. Možná až moc. Maso i hranolky mohly ještě na plotně chvilku počkat. Také pivo je trochu cítit, což je u Prazdroje obzvlášť škoda. Ceny jsou však mírné, hotovky i polévky mají i odpoledne. Navíc nám číšník či majitel radí, co navštívit. Dáváme na něj a sestupujeme po silničce od hospody o pár desítek metrů níže. V ostré serpentině  tu jsou tři skalní útvary zvané Sfingy. Škoda že nám končí baterky ve foťáku. Je z nich velice zajímavý výhled na údolí Ohře hluboko pod námi a na celé zapovězené Doupovské vrchy přímo před námi. Všude je neskutečný klid a důstojná atmosféra.
Vracíme se po stejné cestě, procházíme obcí a po červené jdeme přes pole a luka na stanici Měděnec. Máme ještě půl hodiny času, tak využíváme hotýlku Duha stojícího hned vedle zastávky. Uvnitř je opět velice příjemné prostředí. Popíjíme grog a čaj pro zahřátí, posloucháme hudbu z kvalitní aparatury a nasáváme všudypřítomný klid. Jsme tu sami. Vůbec se nám nechce zpět do pražského blázince.
Os 16813, poslední spoj tohoto dne, nám odjíždí v 16:31 přesně. Známá paní průvodčí nás hlasitě vítá zpět na palubě. V Chomutově nám po sedmi minutách přijíždí R 611 Ohře a za dalších dvě a půl hodiny jsme v Praze.

Ještě pár odkazů:
http://www.medenec.cz/
http://www.geology.cz/aplikace/fotoarchiv/fotoarchiv.php?foto=693
http://www.penzion-restaurant-umedveda.cz/
http://www.trat137.unas.cz/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

soutěž o nejkrásnější nádraží ĆR 2011

(Alena Dostálová, 6. 11. 2010 10:28)

Soutěž o Nejkrásnější nádraží ČR 2011Dobrý den,


Rádi bychom vás informovali o možnosti zapojit se do 5. ročníku soutěže
o titul Nejkrásnější nádraží v ČR. Soutěž pořádaná Asociací Entente
Florale CZ - Souznění, o.s. je součástí projektu Vlídná nádraží, jehož cílem

je ve spolupráci se správcem železnice, místními organizacemi i jednotlivci
postupně obnovovat krásu železničních zastávek a nádraží a podporovat
návrat cestujících na železnici.

Své návrhy nádraží se třemi kvalitními fotografiemi a stručným
komentářem zasílejte nejpozději do 31. března 2011 na adresu
nejkrasnejsinadrazi@cd.cz nebo dostalova_alena@seznam.cz.

10 finalistů bude vybráno a zveřejněno 30. dubna. Poté bude
veřejnost hlasovat pro jednoho z nich do 31. května 2011.

Slavnostní vyhlášení proběhne v Senátu ČR 17. června 2011.

Bližší informace naleznete na stránkách: <http://www.aefcz.org>
www.aefcz.org.


S pozdravem

Alena Dostálová
Asociace EF CZ - Souznění
V pevnosti 159/5b
128 00 Praha 2 - Vyšehrad
E-mail: dostalova_alena@seznam.cz
Tel.: 607281114

Trat 137 nový a lepší web

(T. Fúdor, 9. 10. 2008 21:13)

Nabízím lepší odkaz http://doprava-cv.webgarden.name/

Trat 137

(Lada137, 18. 11. 2007 22:05)

Chtěl bych nabídnout odkaz na stránky tratě 137 Chomutov - Vejprty. www.trat137.unas.cz

Trat 137

(Lada137, 18. 11. 2007 22:05)

Chtěl bych nabídnout odkaz na stránky tratě 137 Chomutov - Vejprty.