Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mšené-Lázně

8. 12. 2006

Ve čtvrtek 7.12.2006 jsem se neudržel a nechal jsem se sluníčkem vytáhnout do Podřipska. Nebyl jsem, kdo neodolal vábení. Lokálka byla skoro plná fotografů, kteří se s tratí ze Straškova do Libochovic přišli rozloučit. Atmosféra byla přátelská, ale značně nostalgická.

Vyjíždím v 8:26 rychlíkem z Masarykova nádraží v Praze do Roudnice n. Labem. Jedu rovnou z práce, využívám tedy čekačku v Roudnici k návštěvě nedaleké výrobny lahůdek, kde prodávají levné a čerstvé obložené bagety. Po návratu je již osmsetdevítka na 1. nástupišti připravena. Okolo pobíhají fotiči, jedná se totiž o jeden z posledních spojů odtud do Libochovic přes Straškov. Udělám tedy také pár historických záběrů a v 9:50 vyrážíme. Ve Straškově je 10 minut čekačky, znova skoro všichni fotíme. Ozývají se i mezi místními hlasy, že zrušené lokálky bude škoda. Patří k místní krajině a navíc nikdo nic neví o slibované náhradě. Hlavně o víkendech. Vlastně už o tom nejbližším.
ObrazekO půl dvanácté poloplný vláček zastavuje v Mšeném-lázně. Spolu se mnou vystupují i ženy, pro které to stále je praktický spoj. Asi pracují v lázních, které jsou hned vedle. Překvapuje mne dobrý stav trati, zřejmě nedávno opravené. Lázeňský areál na vlakový hned navazuje. Stačí podejít trať.Obrazek Je zde klid, žluté fasády budov se blýští v prosincovém slunci. Na rybníčku plavou divoké kachny, v trávě si hrají tři roztomilá kachňátka. Spíš velikonoční než mikulášská atmosféra.
Po hodině jsem už opět připraven fotit vracející se lokálku. Mnozí vystupují a fotí ještě "živé" nádraží. Ve Straškově čekáme na přípoj z Vraňan. Probíhá docela rušný přestupní mumraj. Opravdu všichni nechápeme, proč je tato trasa rušena. ObrazekSnad se někdo rozumný najde, kdo provoz obnoví, dokud jsou koleje nerozkradené. Možná jím bude příští krajský hejtman, možná někdo z privátní sféry. Svůj potenciál tato trať určitě má. Jen to chce logické napojení z Prahy přes Vraňany, Straškov a do Libochovic. Nejlépe z Kralup přímými vlaky navazujícími na panťáky z Prahy. Možná by se uživil i víkendový spěšňák.Obrazek


V Roudnici přestupuji na rychlík a po půl druhé jsem v Praze.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář