Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poddžbánsko.

2. 4. 2007

ObrazekV sobotu 31.3.2007 se vydáváme s Frantou na výlet. Původním cílem byla tramvaj z Litvínova do Mostu. Protože je však velice optimistická předpověď počasí, razíme do přírody.Na Masarykově nádraží si kupujeme SONE+ za 160,- Kč a osobákem Os 2506 s odjezdem v 8:28 míříme do Rakovníka. Zde je připraven přestup na lokálku do Loun - Os 6707. V 11:07 vystupujeme ve stanici Mutějovice, v centru pohoří Džbán.

Dle internetu má být ve stanici u pokladny velice ochotná paní. Zkušenosti nelžou, paní má jak turistickou známku "Kounovské kamenné řady" tak i dvě brožurky, které k nim ochotně zdarma přidává. Můžete zde získat i turistické razítko, které se nedaleké prehistorické záhady týká.
ObrazekZ nádraží nás vede žlutá značka prosluněným lesem vzhůru ke Kounovským kamenným řadám. Cestou nás také doprovází naučná stezka s mnoha zastaveními. Ve smíšeném lese jsou celá kola modrých jaterníků, bílých sedmikrásek a vyskytují se i žluté podběly. Na kopci nás čeká rovina a přechod polní cestou. V háji za polem jsou ony záhadné řady kamenů. www.rakovnicko.info
Sláva těchto řad začala ve třicátých letech minulého století, kdy byly odborně popsány. Během krátké doby byly pak téměř rozkradeny. V podstatě zůstaly rovnoběžné řady kamenných lůžek vyšších menhirů. ObrazekTy v minulých desetiletích zmizely nebo byly přesunuty během zcelování pozemků. Stranou leží dva velké kameny, které měly zřejmě astronomický význam - Pegas a Gibon. Gibon je vedle na obrázku. Samotný význam řad je značně nejasný.
Za řadami je farma, okolo obdivujeme kola fialek. ObrazekNa blízkém rozcestníku zjišťujeme, že máme v nohách tři kilometry a před sebou další tři po modré značce na hrad Pravda. Cestou nás ještě naučná stezka provází hradištěm z doby železné. Jeho valy jsou jasně patrné. Pak musíme sejít do sedla a znova vyšlápnout docela slušný kopec.
ObrazekHrad Pravda je navrcholu. Jedná se o zbytky docela mohutného šlechtického sídla ze 14. století. Na nádvoří je rušno. O zbytky hradu se léta stará sdružení nadšenců, kteří zde i s rodinami tráví víkendy pod stanem i pod širákem. Radši je moc nevyrušujeme a pokračujeme po zelené značce do obce Domoušice. Původně jsme chtěli jít dál na zříceninu hradu Džbán, ale máme hlad a v cestě nám stojí otevřená hospoda.Obrazek Teda museli jsme se na ni poptat místních. To se jde doleva po hlavní na náves, tam se zahne doprava a před viaduktem vlevo ona klasická venkovská hospoda je. Mají velice dobře ošetřené pivo (Louny, Gambrinus). Našly se i chutné, ohřáté buřty s hořčicí a okurkou.

ObrazekNa nádraží jdeme z hospody podél kolejí, které jsou plné rozkvetlé mateřídoušky s bzučícími čmeláky. Lokálka Os 6710 do Rakovníka nám jede v 15:26, v Rakovníku přestupujeme na Os 2513 a v 18:06 jsme na Masarykově nádraží v Praze.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář