Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úštěk

1. 9. 2007

ObrazekV úterý 31.7.2007 je na Masarykově nádraží v Praze dlouhodobá výluka všech vlaků ve směru Děčín a Kladno. Odjíždíme tedy s Frantou z Holešovic. R 772 odjíždí v 8:59, v Lovosicích na nás čeká lokální přípoj Os 6130 a v 10:43 vystupujeme v Úštěku vedle rybníku Chmelař.

U rybníku jsou dva kempy, písčité pláže, ale také zrovna docela chladné, větrné počasí, které ke koupání neláká. Nacházíme tedy žlutou značku a po deseti minutách jsme v historickém centru městečka.
ObrazekNa vstupu do MPR jsou zbytky středověké brány a za ní nejcennější gotické domy na náměstí. To je kaženo několika socialistickými úpravami. Nejohyzdnější je jakési středisko postavené přímo v jadérku historického jádra – mezi bývalým hradem a parádní Pikardskou věží, kterou téměř zastiňuje. Z hradu kdysi udělali pivovar, teď je z něho nevzhledná ruina čekající na peníze. Nedostatek obecních i investičních korunek je v Úštěku vůbec hodně znát. Zřejmě tu platí, že bez úprav nejsou turisté a bez turistů zase penízky na úpravy. ObrazekZajímavostí jsou Ptačí domky, které jako vlaštovčí hnízda visí na strmé stráni za náměstím. Postavili si je italští dělníci, kteří tu stavěli železnici. Vedou k nim ukazatelé.Obrazek Ty ukazují i cestu k čerstvě opravené synagóze. Ta a její okolí plní funkci jakéhosi mírně experimentálního kulturního prostoru v podnikavých rukách. Je to jistá vlaštovka lepších úštěckých časů.
Obědváme na náměstí vpravo za kostelem. Příjemný bufet má otevřeno pouze ve všední dny do 14:00. Místo opilců sem chodí maminky s dětmi na levný oběd. Pípa zde není, ale chlazené lahvové ano. Skvělá byla kulajda za 14 korun. Ale i o víkendu se dá v městečku určitě dobře najíst. Procházíme okolo hezkých restaurací s předzahrádkami i kolem cukráren.
ObrazekVe 12:27 nám jede Os  6130 do Lovosic. Trať číslo 087 z České Lípy do Lovosic patří mezi ohrožené v Ústeckém kraji. Zatím to vypadá, že by snad rok 2008 mohla přežít. Pokud se to podaří, podíváme se po ní na hrad Ronov, jehož zřícenina je na výrazném vrchu severně od Úštěku. V 13:59 nám jede R 781 z Lovosic. Po hodině jízdy vystupujeme na dočasné konečné v Praze-Libni.
http://www.mesto-ustek.cz/

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář