Jdi na obsah Jdi na menu
 


Český Těšín.

1. 10. 2007

 

Ve středu 1.8.2007 přijíždíme Elefantem z Opavy do Českého Těšína. Ve 20:15 vystupujeme na nádraží a využíváme zbytku dne k rychlému přesunu přes řeku Olši do polské části města.

ObrazekZ nádraží jdeme ulicí podél trati pár set metrů zpět, až narazíme na ulici, která vede na most. Tam vidíme osvětlenou celnici. Franta má zbrusu nový pas, svůj první, a tak ho hrdě ukazuje. Problémy žádné nejsou a my jsme náhle v cizině. První ulicí jdeme doprava vzhůru. Je vcelku opuštěná, ale končí na hezkém historickém náměstí. Jsme v centru kdysi sjednoceného města. Náměstí je pěkně osvětlené, fontány zpívají a okolo nás kypí počínající noční život. Atmosféra je kosmopolitní a velice příjemná. Pomalu čtvercové prostranství obcházíme, a protože nemáme místní měnu, vracíme se stejnou ulicí zpět na most a do Česka.
Česká část Těšína je ve srovnání s tou polskou poněkud ošuntělá a působí i dost nebezpečným dojmem. I když máme hlad a vlak nám jede téměř za dvě hodiny, vyhýbáme se pochybným hospodám  s gamblerským osazenstvem. Cestou přece jen nacházíme otevřenou večerku, kde se vybavujeme jídlem na noční pouť. Na nádraží ještě stíháme otevřenou hospodu. Je čistá, klidná, ale pivní trubky volají po vnitřní očistě. Brzy je nám naznačeno, abychom opustili lokál.

Do odjezdu vlaku zbývá 75 minut a venku je citelné chladno. V nevelké hale, spíše chodbě, si dáváme v automatu něco teplého k pití. Než to vypijeme, složí se nám dramaticky k nohám alkoholem zkosený bezdomovec. Tím je nám dáno najevo, že je čas opustit teplo domova místních štamgastů a vydat se do nočního chladu na nástupišti. Situace není příznivá. Rozhlas oznamuje, že rychlík Excelsior má na příjezdu 15 minut zpoždění. Pobíháme po nástupišti tam a zpět. Daří se nám neprochladnout. Ve 23 hodin s radostí vidíme přijíždějící vlak. Ze dveří druhého vagónu na nás mává slovenský steward. Předáváme mu jízdenky a on nás odvádí do útulné dvoulůžkové kajuty. Zde jsme maximálně spokojeni. Některé drobnosti sice nefungují, jak by měly, ale co na tom. V Ostravě tvrdě usínáme a vzbouzíme se před Ústím nad Labem. Za chvíli usínáme opět. Ve Varech na nás ťuká steward. Za chvíli máme vystoupit. To také činíme v Chodově. Je čtvrtek, 2.8.2007, devět hodin ráno. Na vedlejší koleji na nás čeká lokálka do Lokte. Dobrodružství pokračuje.
http://www.tesin.cz/
http://www.info.tesin.cz/
http://www.cieszyn.pl/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář