Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hradec nad Moravicí.

27. 9. 2007

 

ObrazekJe středa 1.8.2008 a s Frantou vyrážíme na první větší letošní výpravu. V kapse máme měsíční síťovku první třídy a Košičanem v 8:07 opouštíme pražské hlavní nádraží. V Hranicích na Moravě v 11:23 vystupujeme a poprvé tento měsíc zde využíváme přestup na EC Sobieski do Ostravy. Do Svinova přijíždíme v 11:58. Toto ostravské nádraží je daleko přívětivější než místní hlavní. Nepotkali jsme tu žádné somráky a je zde také daleko více příležitostí k jídlu. V jednom z několika bufetů si dáváme řízek s bramborovým salátem za 45,- Kč. Pak vypijeme v hale obligátní kávičku a čokoládičku z automatu a jde se na pantograf do Opavy. Os 3414 odjíždí ve 12:47, v Opavě – východ jsme ve 13:22. Na prohlídku města ještě není čas. Ve 13:31 odjíždíme lokálkou Os 23468 a v 13:43 vystupujeme na konečné v Hradci nad Moravicí.

ObrazekPřed námi na kopci jsou dva zámky – červený a bílý. Původně zde stál hrad opavské větve Přemyslovců. Konala se v něm tajná svatba královské vdovy Kunhuty a Záviše z Falkenštejna. Později byl hrad několikrát přestavován až do dnešní podoby empírového bílého zámku. Jsou v něm dva prohlídkové okruhy. V 19. století se hospodářské budovy v podzámčí proměnily na červený zámek v anglickém novogotickém stylu.Obrazek Nyní je zde hotel a restaurace. Stylové věže jsou přístupné a za mírný poplatek nabízejí zajímavý zážitek pro děti i pěkný výhled pro dospělé turisty. Nejmladší částí zámeckého areálu je dominantní bílá vodárenská věž nad bílým zámkem. Nyní je v ní galérie. Dále za ní pokračuje rozlehlý anglický park s prvky romantismu devatenáctého století. Na jeho konci je Bezručova vyhlídka, z které je vidět panoráma města Opavy. V údolí pod námi se v listnatých lesích klikatí řeka Moravice, po které se jmenuje velký přírodní park táhnoucí se daleko za jižní obzor.
My si prohlížíme věže červeného zámku a přízemí bílého zámku s interiéry typickými pro život místní vysoké šlechty v 19. století. ObrazekCelý přírodně – historický areál včetně nedaleké Raduně by si zasloužil několik dní procházení. My ale míříme po modré zpět na nádraží. Cestou potkáváme řadu přitažlivých restaurací a cukráren. Odoláváme. Plán nečeká.
Místní lokálka do Opavy by mohla být vzorem pro krajské úřady v Čechách. Vláček jezdí po hodině. Také vhodně navazuje na vlaky do Ostravy. Pak se nelze divit, že je pěkně využíván. Navíc jezdí přesně. My využíváme spoj Os 23475 z Hradce a v 17:25 jsme v Opavě. Východní nádraží je skoro v centru, tak si necháváme ujet přípoj a jdeme na nákup proviantu na náměstí. Z Opavy toho mnoho po válce nezbylo, ale přesto je zdejší historická architektura pro Pražáky zvláštní. Je prostě jiná.
V 18:32 odjíždíme Elefantem Os 3427 z Opavy a bez přestupu jsme ve 20:15 v Českém Těšínu. Čeká nás další dobrodružství. O něm zase příště.

http://www.muhradec.cz/?clanek=421
http://www.domek.cz/clanky/toulavy/hradyzamky/hradec_nad_moravici/default.htm
http://www.zamky-hrady.cz/1/hradec_nad_moravici.htm

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář