Jdi na obsah Jdi na menu
 


Olomouc.

27. 2. 2007

Je čtvrtek, 15. února 2007, a po včerejší zkušenosti s oblevou volíme jako cíl dne hanáckou metropoli Olomouc. ( www.olomouc-tourism.cz ) Jedeme pochopitelně nalehko, bez sání, náhradního oblečení, klobásy, sýra a termosky. Malý batůžek je do EC 121 “Košičan” ideálním zavazadlem. Z Prahy hl.n. jsme vyjeli dle plánu v 8:07. Nyní sedíme proti sobě v pohodlných sedačkách, mezi námi je stoleček a na něm autíčka, s kterými si Frantík hraje. Venku vytrvale prší. V takovém počasí je rozumné volit návštěvu většího města. Tam je vždy co dělat a kde se schovat.

ObrazekV 10:49 vystupujeme v Olomouci. V nádražní hale je okénko s informacemi o MHD, ochotná paní nám prodává lístky a radí, že máme jet tramvají č. 2, 4 nebo 6 do zastávky Koruna. Jedeme docela dlouho, a tak jsme rádi, že se vezeme. V dešti vystupujeme na dané zastávce přímo u gotického kostela Sv. Mořice (hned za ním je obluda socialistického PRIORu). Jdeme rovně Opletalovou ulicí na Horní náměstí. ObrazekProti nám je radnice s orlojem, před ní kamenný model města a vpravo mohutný sloup Nejsvětější Trojice, který je zapsán na seznamu UNESCO. Také jsou zde tři zajímavé kašny a pochopitelně řada cenných historických domů. Školní ulicí procházíme na Žerotínovo náměstí a dále okolo dominantního barokního chrámu sv. Michala. Za ním je schoulená Vila Primavesi, známá z cyklu “Šumná města”. Vedle ní je průchod branou do Bezrušových sadů a dále do parků olomoucké Flory. My však pokračujeme Univerzitní ulicí na náměstí Republiky, kde je Muzeum umění a také Vlastivědné muzeum ( www.vmo.cz ), jehož návštěvu volíme. Zrovna zde probíhají výstavy věnované Tibetu a vývoji hodin. Stálé expozice jsou věnovány tradičně archeologii, geologii a zoologii místního regiónu – Hané a Jesenicka. Každou středu je zde vstup zdarma.
ObrazekKousek od muzea, na Třídě 1. máje, jdeme do doporučené restaurace Goliáš na oběd. Menu za 69,- obsahuje polévku, hlavní jídlo a malý nápoj. K dispozici jsou různé varianty jídel i pití..
Chceme pokračovat dále – směr Přemyslovský palác. Ovšem déšť houstne a Franta, toužící po suchém nádraží, mě vtáhne do první tramvaje, která tam jede. Takže románský hrad zbývá na léto.

Zpět jedeme opět “Košičanem” EC 120. Z Olomouce odjíždí v 15:10, v Praze jsme v 17:43.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář