Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rychlebský výběžek.

25. 12. 2006

Je úterý 11.7. a s Frantou míříme dopoledním rychlíkem Klidná síla z Prahy do Jeseníku. Táhneme s sebou stan a spacáky, proto nejsme rádi, když v Hradci Králové musíme opustit pohodlí 1.třídy a drkotat se do Třebechovic náhradní autobusovou dopravu. Navíc tím získáváme půlhodinové zpoždění.

ObrazekZ rychlíku vystupujeme ve stanici Lipová Lázně zastávka a podél potoka Staříč jdeme do místního campu. V klidném koutě stavíme stan a už jen s batůžkem míříme zpět na vlak. Přijíždějící vlak nás překvapí. ObrazekOsmsettřicetjednička vypadá velice staromilsky a my máme o stanici dále v Lipové problém zjistit, jak třemi páčkami současně otevřít dveře. Přestupujeme na klasickou lokálku a jedeme si prohlédnout jeden z výběžků naší vlasti. Trať nejdříve proráží podhůřím Rychlebských hor a pak již mírně Obrazekzvlněnou krajinou pokračuje podél severního okraje tohoto pohoří až do městečka Javorník ve Slezsku. Zde, na dohled místního zámku, vystupujeme. ObrazekJdeme dlouhou, rovnou a tichou ulicí do centra. Tam si pod již zavřeným a mírně oprýskaným zámkem ( httphttp://janskyvrch.wz.cz/ ) dáváme na zahrádce dobrou zmrzlinu a vracíme se tutéž cestou zpět. Před nádražíčkem nás na asfaltu zaujme velká zelená housenka. Snažíme se ji vyfotit. Dopadá to o trochu lépe než velebrouk ve Znojmě.
Cestou zpět jsme rádi, že náš vláček zajíždí do Vidnavy.Obrazek Zde je již ráz krajiny velice polský. Ve Vidnavě nastupuje řada mladých lidí i maminek s dětmi, kteří jedou s námi až do Lipové. Na Moravě jsou lokální tratě daleko lépe zapojeny do systému veřejné dopravy než v Čechách. To jim dává reálnou šanci na přežití.

Se setměním zaplujeme do stanu a jdeme spát. Zítra nás čeká náročný den.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář