Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karlštejn

4. 7. 2007

.

 

Od přátel jsme slyšeli, že v Dobřichovicích u Prahy je hospoda, kde dělají skvěle stejky na grilu i jinak. Horší ovšem je na místě tuto hospodu najít, když neznáte její název. Od místních jsme se toho mnoho nedozvěděli, ale něco přece.

Je pátek 29.6.2007 a my vystupujeme na nádraží v Dobřichovicích. Dostat se sem vlakem není žádný problém. Spoje jezdí do Berouna po půl hodině a skupinová jízdenka pro tři nás vyšla na 28,- Kč, protože až do Radotína platí naše síťovky. Dle rozmanitých informacích od místních usedlíků usuzujeme, že nejlepší bude jít podél trati dál směrem na Řevnici. Před mostem vlevo je nápadná restaurace Lucern. Jiná tu není, tak jdeme dovnitř. Dodnes si nejsme jistí, zda je to ta pravá stejkárna, ale masa zde na grilu dělají skvěle. Jako přílohy nabízí i kukuřici, brokolici, fazolky a jiné zeleniny. Samozřejmostí jsou různě připravené brambory a rýže. Ceny jsou o něco nižší než v běžných pražských restauracích.
ObrazekPo obědě jdeme zpět na vlak a pokračujeme pár stanic na Karlštejn. Od nádraží se jde zpět přes most, pak vpravo a trochu vzhůru. Dál vede skrz obec trochu šílená ulice obchodníků se vším možným. V pátek dopoledne na konci června je zde ovšem docela klid. Fotím hrad a stoupáme vzhůru.
 Na Karlštejně jsou dva prohlídkové okruhy. Ten první je pouze na objednávku, stojí tři stovky a jeho tahákem je Kaple sv. Kříže. Trasa trvá dvě hodiny. Na druhý okruh je vstup volnější, bez objednávky a my platíme za rodinnou vstupenku 320,- Kč.Předmětem prohlídky jsou interiéry Císařského paláce a Mariánské věže. V komnatách trávíme hodinu.
Vracíme se dolů a ve spodní části obchodní ulice vstupujeme do předtím vyhlédnuté cukrárny. Objektivně je třeba uznat, že díky ostré konkurenci ceny gastronomických služeb pod naším nejslavnějším hradem nejsou přemrštěné. A sedět v pozdním odpoledni na zahrádce, popíjet preso a mít před sebou majestátní Karlštejn – to má také své kouzlo.
Za zmínku stojí i rodinné muzeum betlémů, které v půli oné ulice. Je příjemné a ne moc drahé. Internetový odkaz je dole.

Cesta zpět je opět bezproblémová. Určitě to platí i o víkendech, kdy navíc jezdí moderní pantografové jednotky bez zbytečného hluku a natřásání. V Praze jsme za půl hodiny.
http://www.hradkarlstejn.cz/
http://www.obeckarlstejn.cz/
http://www.karlstejn-hrad.estranky.cz/
http://www.pruvodce.com/karlstejn/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Karl%C5%A1tejn
http://www.ivo-turista.unas.cz/karlstejn.htm
http://www.jetel.cz/karlstejn.php
http://sweb.cz/hradkarlstejn/
http://hrady-zamky.chces.info/karlstejn
http://www.rodinnevylety.cz/vylety/muzeum-betlemu-karlstejn

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář