Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kolín.

22. 11. 2007

 

Je pátek 10. srpna 2007. Dopoledne trávíme u lékaře, pak hledáme vhodnou lokalitu na půldenní výlet vlakem. Z Libně se přímo nabízí Kolín.
Z libeňského nádraží ovšem žádné vlaky do Kolína neodjíždí. Někde u Běchovic je stržená trolej. Z osobáku, který nejede, přesedáme do rychlíku, jenž mimořádně místo poruchy objíždí přes Vysočany a Lysou nad Labem.

ObrazekV Kolíně spěcháme od nádraží do centra. Lepší je vystoupit na zastávce, ale to bychom museli jet původně plánovaným panťákem. Takto šlapeme více než kilometr mírně vzhůru. Necháme se vést věžemi místního dómu. V uličce pod ním je muzeum, které má dvě části. Ta věnovaná bitvě u Kolína je právě v rekonstrukci, tak volíme dům s expozicí pravěku. Platím 30,- Kč, Frantík má vstup zdarma, protože je členem klubu Čtyřlístek. Výstavní prostory se mu líbí – v místnostech stojí chata Keltů či hrob náčelníka z doby železné. Vše je v životní velikosti a „obydleno“ figurínami.

Vedle stojící chrám sv. Bartoloměje je bráchou pražského Víta či kutnohorské Barbory. Je rovněž národní kulturní památkou. Zvonice u chrámu je z roku 1504 a za 40 korun je do 16:00 přístupná. Je z ní kruhový výhled. Za městem bělobou svítící automobilka vypadá jako kosmické městečko uprostřed Polabí.

Nyní máme hlad. Na historickém Karlově náměstí navštěvujeme Restaurant U tří mouřenínů. V pravých středověkých sklepech je zdařilá imitace dobového nábytku. Svačina je dražší, ale dobrá. Jen plzeňské je zde hůře ošetřené.

Do Prahy se vracíme rychlíkem R 680, pravidelný odjezd v 17:11 je pravidelně o 15 minut opožděn. Jedeme přes Vršovice a na hlavním nádraží jsme po 18. hodině.
http://mesto-kolin.takeit.idnes.cz/?58466
http://kultura.aktualne.centrum.cz/profil.phtml?roomID=89831&placeID=89831&kat=8

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář