Jdi na obsah Jdi na menu
 


Levý Hradec.

14. 5. 2007

 

ObrazekV pátek 4.5.2007 se nám konečně daří vyzkoušet druhou největší pýchu ČD (hned po Pendolinu) – novou motorovou lokálku Regionovu. Využíváme s Frantou faktu, že dráhy pompézně nasadily dvě zbrusu nové soupravy na městskou linku z Prahy-Libně do Roztok u Prahy. Franta má tento pátek ve škole volno, což je dobře, protože tato linka je provozována pouze o pracovních dnech. Nasedáme tudíž do spoje Os 8910 s odjezdem z Libně v 8:34. Děláme  pochopitelně nějaké to dokumentační foto, zkoušíme docela luxusní toalety a za 17 minut jízdy vystupujeme v Roztokách.

ObrazekDále musíme pěšky. Po zelené jsou to okolo Vltavy necelé 4 km. Cestou míjíme přívoz , husinecký jez s plavební komorou a kamenolom, jehož drtička hlomozí na protějším břehu. Před námi se již objevuje Řež, když naše zelená náhle zahne vlevo pod koridor do Děčína. ObrazekPřeskakujeme potůček, což za sucha není problém. Pak nás čeká trochu nudná kličkovaná do kopce osadou Žalov. Na plošině nad řekou se objevuje odbočka k Levému Hradci. Ve všední den mají zavřeno, ani turistická známka se nedá sehnat. Okolo již mnohokrát přestavovaného kostelíka je venkovský hřbitov. http://www.levyhradec.cz/
ObrazekNa Levém Hradci bylo slovanské hradiště již od počátku ranného středověku. Kníže Bořivoj zde po svém přestupu na křesťanství nechal postavit v 9. století kostel, jehož zbytky jsou pod dnešním kostelem. Okolo jsou stále patrné obranné valy. Tedy pouze z té strany, která byla přírodně nechráněná. ObrazekZe tří stran bylo hradiště velice výhodně chráněno prudkými srázy. Výhled na Vltavu kroutící se pod námi je na české poměry impozantní. Odtud se šířila moc rodu Přemyslovců. Dnes je na plošině stará třešňovka.
Na jednom stromě nachází Frantík starou zelenou značku. Vede po zarůstajícím chodníčku. Opatrně klesáme po opukovém svahu. Asi by se po této zrušené turistické trase chodit nemělo, ale nám se opravdu nechce znovu obcházet celý Žalov. Vycházíme u brůdku kousek od podchodu pod tratí z roku 2002. Zde se napojujeme na novou zelenou a za  dvacet minut rychlé chůze mezi hmyzem (dle atlasu by se mělo jednat o poměrně vzácnou Pilořitku olšovou) jsme opět v Roztokách na nádraží.
Do Libně jedeme spojem Os 8919, odjezd z Roztok je ve 12:27. (Ve špičce je na lince půlhodinový a mimo špičku hodinový takt.)  Tentokrát nejede Regionova. Ale jet po pražských koridorech hopsající osmsetdesítkou má také svůj půvab.
http://www.stezky.info/naucnestezky/ns-levyhradec.htm

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář