Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mladá Boleslav

20. 11. 2006

V sobotu 4.listopadu 2006 v osm hodin ráno jsme s Frantíkem vyjeli z Prahy-Vysočan pantografem do Nymburka. Tam byl rychlý přestup na lokálku do Mladé Boleslavi. Projeli jsme řadou zajímavých vesniček a městeček, která mohou stát v turistické sezóně za zhlédnutí. Šedivý listopadový den s deštěm a sněhem však k delší procházce po spících památkách a zapadlých obcích nelákal. Teplo skoroplného vláčku bylo příjemné. Sledování pomalu se měnící krajiny také. Cestovali jsme na SONE+ za 160,-Kč.

ObrazekBez dalšího přestupu jsme dorazili okolo 10.hodiny až do zastávky Mladá Boleslav – město. Odtud je to asi 200m do historické budovy automobilky, která je přestavěna na moderní muzeum společnosti Škoda. Expozice je skutečně zajímavá nejen pro fandy motorismu. Začíná od prvopočátků výroby pánů Laurina a Klementa, pokračuje přes jejich první automobil a dále desítkami historických modelů až po dnešní studie aut let budoucích. K dispozici je také audiovizuální prezentace značky, činnosti motoru či filmu, zachycujícího výrobu automobilů v meziválečných letech. Na úrovni je i zázemí pro návštěvníky muzea. K mání je zde vlastní turistická známka.
Od škodováckého muzea vzhůru na město vede hlavní ulice. Podél ní jsme se ve Obrazekvánici dostali k informačnímu středisku na okraji starého města. Hodná paní nám zde doporučila návštěvu historického templu. Tento starý dům se nachází vedle náměstí na hradbách. V suterénu je audiovizuální projekce keltské jeskyně v Plakánku, což je pohádkové údolí mezi Sobotkou a Kostí. Atmosféra v templu je i díky hudbě moderně tajemná, na každém rohu je nějaká vizuální či interaktivní hračka pro děti i odrostlé.
Naproti templu jsme se dobře najedli i napili. I v sobotu jsou nejen na jídelním lístku hotovky ve slušném výběru. Jen poloviční porce nedělají.
ObrazekObčerstveni jsme se vydali k mladoboleslavskému hradu. Zde vystavuje regionální muzeum. Expozice je zaměřena na život během staletí a na vývoj Mladé Boleslavi. Důraz je kladen zejména na místní sportovní úspěchy. Děti si mohou leccos osahat a vyzkoušet.
Po návštěvě cukrárny na náměstí nás červená značka dovedla skoro až na hlavní vlakové nádraží. Zpátky jsme jeli stejnou trasou přes Nymburk. Je to rychlejší než bez přestupu osobákem přes Neratovice. Zajímavé. V Praze je vlak okolo 18. hodiny.