Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nymburk.

23. 4. 2007

 

Nymburk je významným železničním uzlem půl hodiny rychlíkem na východ od Prahy. ObrazekKdo běžně cestuje vlakem, tak zde pravděpodobně často přestupuje. Pokud zbude větší chvíle, vyplatí se navštívit východní část historického centra, kde se dochovala podstatná část středověkých hradeb – ty jsou nyní hlavním lákadlem města. Pokud si s sebou vezmete trochu sportovního vybavení a také ducha, dá se v tomto polabském městě strávit celý příjemný den.
http://www.mesto-nymburk.cz/www/

My vyjíždíme z Prahy-Vysočan v sobotu 21.4. 2007 v 7:21 rychlíkem R 953. V Nymburku jsme v 7:54 hodin. Batohy jsme dnes vyměnili za sportovní tašky a v nich máme běžeckou výbavu. Začíná další jasný, sluneční den a my jdeme od nádraží rovně na náměstí, dále přes zbrusu novou lávku přes Labe, projdeme Zálabím a jsme ve sportovním areálu pro vrcholové sportovce. ObrazekTi zde jsou a rozcvičují se na dnešní desetikilometrový běžecký závod místním parkem. Nejdříve si naše děti odběhnou své předzávody a v 11:00 startují dospělí svůj hlavní závod. Za poloprofesionály se utvářejí skupinky výkonnostních běžců, mezi kterými se snažíme udržet i my s manželkou. Mnoho běžců pro radost jako my zde ovšem není, úroveň je značně vysoká.
Po závodě je nám jasné, že nemá smysl čekat na vyhlašování vítězů, tak jdeme na oběd. Cestou se na městské straně lávky zastavujeme ve vlastivědném muzeu pro turistické známky. Přejdeme úhlopříčně poněkud nehostinné náměstí a volíme hotel Postřižiny. ObrazekIronií je, že zde čepují Krušovice. Pivo, jídlo i obsluha jsou ovšem na solidní úrovni. Jen ceny nepatří mezi nejnižší. Od hotelu jsou již dobře vidět opravené hradby. Prohlédneme si je, vyfotíme a vidíme přitom všude plno bruslařů a samozřejmě cyklistů. Kolo je v Polabí hlavní dopravní prostředek. Cyklotrasy zde vznikají jaksi přirozeně, možná až živelně. Chodci i motoristé si musí dávat dost velký pozor, nechtějí-li zažít konflikt s cyklistou. Na druhou stranu – je velice příjemné udělat si osmikilometrovou projížďku po břehu Labe do Poděbrad. Sami jsme ji před pár lety uskutečnili a prý se dá jet na krosovém kole až do Kolína. Jen s komáry je třeba u řeky v létě počítat.

Od hradeb jdeme vlevo na vlakové nádraží. R 654 nám odjíždí v 15:01 hodin. Po půl hodině svižné jízdy vystupujeme na pražských Vysočanech. Sobota se podařila, i když jsme dle očekávání nic nevyhráli.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kolín-Nymburk

(JiB, 23. 1. 2008 10:41)

Zdravím,
trasu Kolín - Nymburk jsme s manželkou v létě projeli, bez problémů sjízdné pro horáka i trekové kolo, s trochou opatrnosti myslím si na každém kole. Kolín - Poděbrady vede převážně po náplavce, občas uskočí od řeky, prašné cesty, někdy pěšiny. Trochu námahy dá překonání silniční křižovatky D11/sjezd Poděbrady východ u řeky, dá se to ale objet oklikou východněji. Z Poděbrad do Nymburka asfaltová pohodička.