Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ondřejov – hvězdárna.

17. 7. 2007

 

Je sobotní dopoledne 14. července 2007 a my cestou do Čerčan na výlukách postupně nabíráme minutky zpoždění. Jedeme přímým víkendovým vlakem Os 9205 z Prahy do Světlé nad Sázavou. Tento vlak jezdí v sobotu od 28.4. do 22.9. Z Prahy hl.n. odjíždí v 8:40. My máme být ve Hvězdonicích v 9:45, ale jsme tam až po desáté hodině.

ObrazekPo výstupu z vlaku jdeme kousek zpátky, pak přecházíme přes lávku Sázavu a po protějším břehu se dáváme doprava. Po necelém kilometru přicházíme do centra chatové osady. Žlutá značka se odtud vydává vzhůru do Ondřejova. Rodina jde napřed. Já se převlíkám do běžeckého a prezentuji se na startu zdejšího běhu do kopce. Po půl hodince brodění se blátem i opékání se na rozpálené louce dobíháme u hvězdárny do cíle. Jdu zpět naproti rodince a společně navštěvujeme pizzerii Pietro na ondřejovské návsi. Ceny jsou obvyklé, kvalita i obsluha překvapivě dobrá.
ObrazekPo obědě stoupáme na hvězdárnu. Prohlídky jsou zde od května do září pouze o sobotách a nedělích vždy v 9:00, 11:00, 13:30 a 15:30. Při stoupání serpentinami ze vsi se nesmí na konci obce přehlédnout odbočka vlevo do lesa: „Začátek prohlídky“. Po pěti minutách dojdeme k bráně historického areálu, kde cihlové stavby z konce 19. století se snoubí s inteligentně rozvinutým anglickým přírodním parkem s několika zajímavými dřevinami (katalpa, jedle, tis, …). Šipky nás vedou do budovy muzea, kde vždy 15 minut před začátkem prohlídky začínají prodávat vstupenky a suvenýry včetně turistické známky. Prohlídku vede příjemný mladý vědec, který nás nadšeně provádí celým areálem, popisuje staré i nové stavby a jejich zařízení. Vždy zbývá několik minut na diskuzi nebo kochání se nádhernými výhledy na Posázaví. Z astronomických objektů lze přes den pozorovat jen obraz slunce na papíru a na něm případné skvrny.
Po hodině prohlídka končí a my se vracíme do Ondřejova. U autobusové zastávky na návsi vstupujeme do hospody U Kyclerů. V rozpáleném dni je zde příjemný chládek. Trochu horší je to s kvalitou piva – trubky touží po vyčištění. Ceny při tom nejsou venkovsky nízké. Jinak je zde ovšem čisto a v odpoledních hodinách i klid.
Nechce se nám šlapat blátem a přes vývratě pět kilometrů zpět do Hvězdonic, a tak nastupujeme na „třístovku“, která v 15:35 staví u hospody. Za hodinu máme být v Praze na metru. Ale v Říčanech kolabuje v autobusu pán, čekáme na sanitku, mezitím v protisměru hasiči hasí hořící Tatru a my opět nabíráme čtvrthodinové zpoždění. Večer se doma dozvídáme, že dopoledne, půl hodiny po našem průjezdu Čerčany, zde naboural rychlík do stojícího pantografu a zabil jeho strojvůdce. Nebyl to šťastný den pro veřejnou dopravu, ale my jsme vše ve zdraví přežili. Návštěva Ondřejova za štrapáci v horkém dni stála.

Poznámka: neměl jsme s sebou foťák, obrázky jsem si půjčil z webu. Děkuji autorům za pochopení.
Ještě pár odkazů:
http://www.asu.cas.cz/cesky/
http://www.pagiserver.cz/2003/20030729_ondrejov/page_01.htm
http://vt2004.astro.cz/vysledky/hv_ondrejov/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář