Jdi na obsah Jdi na menu
 


Parní léto v Kolešovicích.

19. 8. 2007

Je krásné letní ráno, sobota 4.8.2007, a naše rodinka vyjíždí rychlíkem R 830 v 7:21 z pražského hlavního nádraží do Lužné u Rakovníka. Tam jsme v 8:39 a máme dost času na doplnění zásob v nedaleké malinké samoobsluze.

ObrazekPo návratu na nádraží vidíme u vrat železničního muzea skupinku zvědavců a fotografů. Jdeme se připojit a po chvíli z otevřených vrat supí mašinka řady 423 z roku 1928 se třemi osobními  a jedním nákladním vagónem na kočárky a jízdní kola. Souprava se nechává dlouho fotit, pan průvodčí prodává lístky a v 9:52 odjíždíme do minulosti. Jiný průvodčí přichází s kleštičkami a cvaká klasické tvrdé jízdenky. Děti si mohou cvaknout také.Obrazek Dospělí si mohou otevřít plechovku s pivem, které se spolu s limonádami roznáší krásně vychlazené. Venku mezitím pole střídá les a za ním projíždíme chmelnicemi. Mekkou chmele a chmelových brigád býval Kněževes. Za ním jsou už Kolešovice.
Dál trať 125 nevede. Dnes se sem jinak než parním vláčkem po kolejích již nedostaneme. Pravidelný osobní provoz na této slavné lokálce byl zrušen při pohřbu lokálních tratích v prosinci 2006. ObrazekNaštěstí se trati ujala skupina nadšenců z HERKULES KHKD ( www.khkd.cz ), kteří tu každou sobotu od začátku července do konce srpna provozují pravidelnou osobní dopravu parními vlaky. Tato doprava je zakotvena i v jízdním řádu ČD.
V Kolešovicích jsme v 10:42 a sledujeme manévry spojené  s přejížděním mašinky na druhý konec vlaku. Cestou zpátky zastavujeme v Kněževsi na prohlídce železničního muzea, které KHKD patří. Je možné si prolézt historické vagóny osobní i poštovní či podívat se na stanoviště mašinfíry. K vidění je také hezký červený motoráček zvaný hurvínek. ObrazekPo hodinovém volnu opět nastupujeme do vlaku a ve 12:40 jsme v Lužné. Zde postrádáme možnost občerstvení – stánek je zrušený. Vlak Sp 1895 přijíždí z Rakovníka se zpožděním. A navíc tento směr má na masaryčce v Praze výluku, tak vystupujeme v Dejvicích a pokračujeme tramvají.
Zpáteční jízdné z Lužné do Kolešovic je 100 Kč, pro děti do deseti let je to polovina. Druhý spoj tam a zpět jede odpoledne. Vstupné do muzea v Kněževsi je 40 a 20 Kč. Kočárky i jízdní kola se přepravují zdarma. Nic není nutno objednávat. Místa je dost.
www.khkd.cz
www.cd.cz
www.rakovnicko.info

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář