Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poděbrady.

6. 6. 2007

 

 

Je sobota 2.6.2007, 7:21, a s rodinou nasedáme v Praze – Vysočanech do rychlíku R 953 směr Hradec Králové. V 8:02 vystupujeme v Poděbradech. Jedeme na zpáteční skupinovou jízdenku, protože rychlíkové SONE+ se nám dnes nevyplatí a osobákem se nám nechce.

ObrazekPodchod na výstupu z nádraží nás dovede až na okraj lázeňského parku. Stojíme na začátku promenády končící až jezdeckou sochou krále Jiřího z Poděbrad. Po levé ruce máme nepřetržitou řadu hotelů, lázeňských domů, butyků, cukráren a kaváren. Po pravé straně je velký, intenzivně udržovaný park – zasloužená chlouba města. Celá plocha zeleně je  stromy a keři rozdělena do několika částí. Každé části pak dominuje fontána nebo socha. Uprostřed parku je klasická prosklená budova pramene Poděbradky. Všude jsou příjemně zapracované květiny a další kvetoucí zeleň. Nejhezčím obdobím zde je začátek května, kdy kvetou jírovce, šeříky, hlohy a jiné keře i stromy. Ani letničky na záhonech však nevypadají špatně. Symbolem města jsou květinové hodiny s funkčním hodinovým strojem. Čas odklepává vedle stojící trpaslík. Dětem se líbí, mně nikoliv.
ObrazekU již zmíněné sochy místního monarchy vcházíme na náměstí. Díky dálničním známkám a mýtnému je zde stále provoz, jakoby žádný dálniční obchvat města neexistoval. Škoda, centrum je tím turisticky znehodnoceno. Restaurační zahrádky zde sice jsou, ale řekl bych – jen pro otrlé jedince. Také se zde nachází rozchodník turistických tras. Doporučuji tu vedoucí podél Labe do Nymburka. Je 8 km dlouhá, asfaltovaná, tudíž vhodná i pro rodiny s kočárky a in-line bruslaře. Jen komáři zde někdy kazí pohodu příjemné procházky.
ObrazekVýchodní části náměstí vévodí zámek. Jedná se spíše o muzeum zaměřené na život a éru Jiřího z Poděbrad. Pod zámkem je podél řeky přírodní park.
Co se jídla týče, tak možností je mnoho. Do Poděbrad jezdíme často a za tu dobu jsme vyzkoušeli několik restaurací i pizzerií. Žádná nás nezklamala. Ale pro běžné turisty je asi nejlepší ta pod mostem na Prahu. Tuším, že se jmenuje U bílého lva. Letos jsme tam nebyli, ale příště bych tam šel zase. Naproti pak je vyhlášená cukrárna s množstvím zmrzlinových pohárů a s častými novinkami na poli zmrzlinových příchutí. Letos mají například fíkovou.
Poděbrady jsou ale i společenským centrem regionu. Pravidelně zde hraje lázeňský promenádní orchestr, konají se zde módní přehlídky a kulturní i sportovní akce celostátního významu. Dnes, tj. v sobotu 2.6.2007, se zde běží závod na 10 km. Zkoušíme si to s Evou také, atmosféra je výborná, lázeňští hosté tleskají a fandí na každém průběhu do dalšího kola. Zítra zde bude končit závod v triatlonu o titul MČR  . V Poděbradech se téměř každý víkend něco děje.
http://www.mesto-podebrady.cz/
http://www.klaban.net/displayimage.php?album=38&pos=16
http://www.hrady.cz/index.php?OID=1026&&adpg=true
http://www.turistik.cz/cs/pruvodce/cil/zamek-podebrady/

Domů odjíždíme ve 14:54 rychlíkem R 654. V Praze – Vysočanech jsme v 15:35. Vlak dále pokračuje přes hlavní nádraží do Plzně a Chebu, kde v 19:45 končí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář