Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trmalova vila v Praze Strašnicích.

6. 6. 2008

 

Stavebník: František Trmal

Architekt: Jan Kotěra

Postaveno v letech 1902 – 1903

 

Představte si, že je začátek 20. století. Na prostranstvích dnešní husté strašnické zástavby jsou širá pole a v místech, kam vás vede tento článek, pravě vzniká zahradní vilová čtvrť ve stylu anglických zahradních měst, zvanými cottages. Nositelem tohoto stylu je i megatalent české architektury třicetiletý Jan Kotěra. Studoval u věhlasného modernisty Otto Wagnera ve Vídni a před pár lety si na vídeňském ministerstvu zajistil uvolněné místo profesora na pražské Uměleckoprůmyslové škole. Poštval tak proti sobe celou generaci slavných padesátníků své branže. To ale sebevědomému Kotěrovi vůbec nevadí. Jenom se zakázkami je to zpočátku trochu horši. Přes návrhy náhrobků a nábytku se postupně dostává k větší práci.

Obrazek

Před jednou z jeho prvních vil právě stojíte. U Kotěry si ji objednal ředitel veřejné obchodní školy František Trmal z Tousic. U tohoto domu Kotěra spojuje soudobou anglickou modernu s obdivem k domácímu lidovému stavitelství. V této etapě své tvorby je silně ovlivněn svým přítelem Dušanem Jurkovičem, tvůrcem slavných domů na Pustevnách v Beskydách. Trmalova vila v sobě spojuje touhu po pohodlném bydlení se všemi vymoženostmi moderní hygieny počátku minulého století a jistou nostalgii po životě na venkově. Spolu s domem Kotěra navrhl i zahradu se systémem křivých cestiček a okrasnými keři. V duchu venkova nezapomněl ani na užitnou část zahrady a v ní umístil stylovou roubenou kůlničku s prostory pro hospodářská zvířata. Celý pozemek byl obehnán plaňkovým plotem – ten se nedochoval.
Trmalova vila je dnes vyhlášenou národní kulturní památkou a je ve vlastnictví MČ Praha 10. Ve vile je skromné, ale zajímavé muzeum Jana Kotěry a architektury „šumné“ doby, kterou do českých zemích přinesl. Mimo pondělí je volně přístupné. Vstupné se neplatí. Já jsem si v kanceláři koupil knihu, a paní mne po vile provedla a připojila i zajímavý výklad. Zařízení domu není autentické, ale pochází všechno z tvůrčí dílny pana Kotěry. Dá se předpokládat, že podobné navrhl i pro domácnost pana Trmala. Zajímavý je zejména lustr v centrálním prostoru domu. Až budete na prohlídce, nenechte si ujít pohled z dřevěného balkónu do zahrady na uměleckou plastiku. Zejména v době vegetačního bujení je velmi uklidňující.
V budově a na zahradě se pořádají koncerty, výstavy, přednášky i svatby. Agentura Foibos zde prodává své publikace o architektonických památkách českých regiónů se zaměřením na první polovinu dvacátého století.

K vile se dostanete od stanice metra Strašnická, která leží na zelené trase A. Nejbližší vlakovou zastávkou jsou Praha – Strašnice, kde stojí pantografy z Prahy do Benešova. Zde můžete z vlaku přestoupit na tramvaj linky 26, která vás doveze právě do zastávky Strašnická. Odtud vedou hnědé směrovky do blízké Vilové ulice, kde se nachází i Trmalova vila.
http://www.slavnevily.cz/
http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&id=3621&type=1&lang=en
http://encyklopedie.divoch.info/cs/Jan_Kot%C4%9Bra
http://p10.cz/clanek.php?id=5377

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář