Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z Konopiště do Neveklova.

7. 7. 2008

 

Nyní, v době mnoha výlukových řádů, je nutné sledovat na internetu, kdy a odkud vlaky do Benešova odjíždí. Hlavní nádraží v Praze je v rekonstrukci, cestou pokračuje stavba koridoru, zkrátka člověk se při cestování vlakem musí obrnit pořádnou trpělivostí.

ObrazekPřesto platí, že do Benešova se lze dostat z Prahy docela lehko. Vlaky totiž i o víkendu jezdí dost často. My přijíždíme před polednem. Po žluté se od nádraží vydáváme na zámek Konopiště a hned na kraji Benešova se necháváme zlákat vývěsným štítem Restaurace Na Bejkárně. A dobře děláme. Já si dávám pivo a skopové medailonky s bramborem, Franta svíčkovou a kolu. Dohromady platíme 183,- Kč. Obsluha rychlá, jídlo dobré a všude je čisto. Sedíme totiž v prostorné nekuřácké jídelně.
Dále není problém pokračovat po žluté dva kilometry na Konopiště. Zámek fotíme, ale na prohlídku nejdeme. Máme jiné plány. Pokračujeme po červené značce podél rybníka na vrch Chvojen. Zde se nachází původní románský, nyní novorománsky upravený, kostel. Je na něm pamětní deska obětí selské rebelie z roku 1775. Od kostela je netradiční pohled na Konopiště a rozhled do širého kraje Podblanicka.
Pokračujeme po červené na zříceninu hradu Kožlí. Hrad pochází z počátku 14. století a jeho romantická poloha nad Janovickým potokem lákala i Karla Hynka Máchu.
Červená stezka nás vede přes vrch Chlum pod Neštětickou horu. Na mapě je na ní značena aktivní rozhledna, tak na nic nečekáme a stoupáme po žluté odbočce vzhůru. Rozhledna je naším malým zklamáním. Zdá se být sice přístupná, ale je tak v zuboženém stavu, že se raději kocháme rozhledem z pevné země. Naštěstí je okolo celkem čerstvá paseka, a z vrcholu kopce je tak široký výhled tentokráte směrem na Říčany, ale jsou vidět i vzdálené vrcholky Brd severozápadním směrem. Mlázím pak klopýtáme dolů přes osadu Chvojinek a pod ní se napojujeme zpět na naši červenou.
Zemědělskou krajinou zvolna klesáme do městečka Neveklov. Byl jsem tu před deseti lety a musím uznat, že i toto místo se pomalu probírá k modernímu životu. Svědectvím změn jsou dvě cukrárny, které mají na náměstí v sobotu do 17 hodin otevřeno. Všude je mnoho cyklistů. 

Obrazek

Po občerstvení ještě navštěvujeme zámek v sousedním Tloskově. Zadem do jeho zahrady vede červená značka směrem na Živohošť. Tloskovský zámek je hezkou barokní perličkou, ale veřejně přístupná je pouze zahrada. Budova slouží sociálním účelům.

 

Celá trasa je necelých dvacet kilometrů dlouhá. Ujít se dá vklidu za pět hodin. Z Neveklova jezdí autobusy do Benešova i do Prahy (v 17:25 do Benešova, 18:46 do Prahy s přestupem ve Štěchovicích; platí pro sobotu v červenci 2008).
http://www.zamek-konopiste.cz/
http://www.neveklov.cz/
http://www.wertos.estranky.cz/clanky/z-hradu-a-zamku_
http://www.hrady.cz/index.php?OID=464
http://web.telecom.cz/mihosoft/Chvojen.htm

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář