Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z Veleslavína na Břevnov.

10. 4. 2007

ObrazekVe čtvrtek 5. dubna 2007 má Franta opět prázdniny, venku svítí sluníčko, tak razíme na půldenní výlet. Lokálka Os 9800 s námi odjíždí z Masarykova nádraží v 9:27. Nic neplatíme. Máme tramvajenky a vystupujeme už na Veleslavínu - v 9:46.

ObrazekVeleslavínská nádražní budova se obchází zleva. Kousek nad námi je vidět centrální náves starého Veleslavína. Historie této obce sahá až do předminulého tisíciletí. Nejvýznamnější postavou byl Daniel Adam z Veleslavína, nakladatel a významná postava českého humanismu. Jeho busta dominuje zmíněné návsi a je vidět už z nádraží.Obrazek Naproti bustě je malý, kamenný vodárenský domek, který pamatuje malého Daniela. Škoda, že vnitřek je poněkud nevábný. Okolí je ovšem udržované, k dispozici je informační tabule.
Stoupáme po spádnici vzhůru, staré lomy máme po pravé ruce. Na hřebeni se náhle ocitáme na sídlišti Petřiny, přecházíme tramvajovou trať a míříme ke kolejím Větrník. ObrazekZde nás zaujme stará usedlost Větrník, dnes příjemně vypadající penzión.Jdeme dál, hřbitov obcházíme zprava a dostáváme se k plochodrážnímu stadiónu Na Markétě. Dnes je zde klid. Mezi stadiónem a hřbitovem scházíme tichou ulicí k dominantě pod námi – k Břevnovskému klášteru.Obrazek
Břevnovský klášter založili Benediktýni už v 10. století. O víkendech jsou přístupné románské katakomby. Dnes je zavřeno a před Velikonocemi vidíme mnichy v plné práci – vše se uklízí. Na pokladně si kupujeme turistickou známku číslo 1000, fotíme upravený areál a jdeme na tramvaj.
http://www.tipynavylet.cz/misto-praha-brevnovsky-klaster-1.html
Před klášterem staví linky 22, 25 a 15. V poledne jsme doma na obědu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář