Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zbraslav.

23. 3. 2007

 

ObrazekPokud jste držiteli pražské průkazky na MHD, máte možnost na ni jezdit po Praze i vlakem. Tedy všemi osobními vlaky a vyjmenovanými rychlíky. Dejme tomu, že bydlíte na sídlišti Červený vrch na Praze 6. Krátkou nedělní ranní procházkou se dostanete na nádraží Veleslavín. Tam nasednete do vlaku od Kladna a dojedete na Masarykovo nádraží. Přejdete na Hlavní nádraží, tam nastoupíte do lokálky směr Vrané nad Vltavou (dál Dobříš nebo Čerčany). Vystoupíte na zastávce Praha-Zbraslav. Celý den nemusíte shánět lístky, stačí si doma nezapomenout onu průkazku MHD.
Když vystoupíte na Zbraslavi z vlaku, máte dvě možnosti. První je výstup na keltské hradiště přímo nad vámi. Dovede vás tam strmá žlutá značka. Nahoře toho k vidění ale moc není. Staré valy jsou sice jasně patrné, ale vykopávky byly kvůli nenechavcům zasypány. Procházka horským terénem na okraji Prahy, vysoko nad Vltavou, je ovšem také atraktivní.Obrazek My jsme se předloni vraceli s Frantou zpět na nádraží po modré značce. V Břežanském údolí jsme byli zavedeni k malé zoologické stanici, kde je k vidění relativně běžná zvířena. Pro malé děti je to však zážitek. Cestou k nádraží se vyplatilo navštívit zahradní restauraci. Pivo měli dobré, k snědku se také něco našlo.
ObrazekVloni jsme se vydali po dálkové červené trase přes most na Zbraslavské náměstí. Tam je zajímavá cukrárna, ale také kousek za ní (překonáme-li nebezpečnou zatáčku) vstup do zámeckého parku. Kdysi zde byla expozice NG věnovaná českému sochařství. Byla výborná a zbyla po ní v zahradě některá díla. Vlastní zámek nyní hostí výstavu orientálního umění. Celý areál je velice pěkně ošetřovaný, fotogenický. Žel, velká část budov je turistům nepřístupná.
http://www.prague-info.cz/cz/praha/kultura/brezen/galerie_a_vystavy

Pokud také sbíráte Turistické známky, tak na zámku ji nehledejte. Seženete ji na náměstí, na protějším rohu v malé prodejně Tabáku. Tedy – pokud mají otevřeno.

Na Zbraslavi je množství dobrých hospod, určitě si vyberete. Jestli se vám pak nebude chtít zpátky šlapat přes most, tak z náměstí jede i o víkendu spousta autobusů MHD na Smíchovské nádraží. To už je však méně výletní varianta.

Poznámka:
Někde jsem zašantročil svoje fotky Zbraslavi. Tak jsem si je půjčil na netu. Kolegovi se tímto omlouvám a čtenářům tento zajímavý odkaz také doporučuji.
http://www.zbraslav.estranky.cz/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář