Jdi na obsah Jdi na menu
 


Broumovsko – příroda.

20. 9. 2008

 

Celá oblast je vlakem přístupná po trati 026. Vlaky sem jezdí z Chocně přes Týniště nad Orlicí a Náchod do Meziměstí. Tam je většinou potřeba přestoupit na lokálku do Broumova, historického centra celého výběžku. Nedávno vláčky pokračovaly až do Otovic. Ty jsou sice stále oficiálně koncovou stanicí šestadvacítky, ale po trati se sem dostanete leda pěšmo. Nutno uznat, že docela slušně funguje návazná autobusová doprava do většiny zajímavých podhorských vesnic.

Jižní část broumovského výběžku je proslavená svými skalními městy. V Adršpašsko-teplických skalách jsme s Fandou byli už před řadou let. Tehdy jsme zde zakončili naše první týdenní putování po českých drahách. Vystoupili jsme na zastávce Teplice nad Metují – skály, zaplatili vstupné, prošli napříč pohádkovými útvary a v Janovicích nastoupili do vláčku. Ten zde jezdí po velmi romantické trati 047 z Trutnova podél polských hranic do Teplic nad Metují. Tam je přestupný bod na 026.
Vystoupíte-li z vlaku na trati 026 ve stanici Dědov, dostanete se do blízkosti malého, ale výrazného skalního města Ostaš. Toto skalní město jsme ovšem zatím se synem navštívit nestihli. Snad příště. Třetím významným skalním městem oblasti jsou Broumovské stěny.

Tyto stěny  rozdělují výběžek na severní a jižní část. Železnice je překonává širokým obloukem. Můžete vystoupit ve stanici Police nad Metují a po modré dojít do tohoto města s krásným historickým náměstím. Kousek před náměstím je muzeum stavebnice Merkur. Jeho návštěvu doporučujeme, ať už máte děti s sebou, či naopak chcete zavzpomínat na svoje dětství. Stavebnice je stále možné zde i zakoupit. Vyzkoušenou také máme v Polici restauraci hotelu Ostaš na náměstí. Ceny mírné a sýrové prkénko nemělo chybu. Z Police vede červená stezka Aloise Jiráska přímo do stěn. Po čtyřech kilometrech dorazíme do známé Kovářovy rokle a po dalším kilometru jsme na Hvězdě. Vyhlídce dominuje kaple ve tvaru Hvězdy obklopená mohutnými skalami. Přímo proti nám jsou hřebeny Javořích hor a pod námi v širokém údolí řeky Stěnavy město Broumov. Od Hvězdy se můžeme vydat na obě strany na krátkou hřebenovku, anebo pokračovat po červené dolů do Broumova. Na tamní nádraží to máme pět kilometrů.

Obrazek

Severní hranici České republiky zde tvoří Javoří hory. Vyšší část leží na polském území, české části dominuje Ruprechtický Špičák s kovovou, zatím volně přístupnou, rozhlednou na vrcholu. Je tu i dřevěný altán, kde je možné z vlastních zdrojů posvačit. Nás zde zastihlo hodně nesrpnové počasí, přesto byl rozhled fantastický. Jsou vidět Krkonoše, ale nás zaujaly hlavně blízké polské hory, například obě Sovy na severovýchodě. Přístup je sem možný buď z Meziměstí po modré (9km) nebo od zastávky Ruprechtice po žluté značce (6km). Po té jsme šli a nutno dodat, že některé úseky byly hodně příkré. Inu, je to špičák. Pokud přeje počasí, doporučuji celodenní túru po modré značce ze Špičáku po hřebenu Javořích hor do Broumova (20km). Cestou je pak krásné posedět v restauraci na Vyhlídce v Janovičkách. Před námi se otevírá široké panoráma Broumovských stěn a v pozadí nechybí Krkonoše. Zajímavé jsou i po levé straně polské Stolové hory. Také jsme tam byli. Tak o nich snad někdy příště.

http://www.broumovsko.cz/
http://www.broumovsko.ochranaprirody.cz/
http://policko.cz/policko-chko-broumovsko.php
http://www.adrspach.cz/fotogalerie/index.php?cat=SmF2b%2FjtIGhvcnk%3D

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář