Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dobruška.

10. 9. 2007

ObrazekTak máme středu 29.8.2007 a dnešním dnem nám s Frantou končí měsíční síťová jízdenka. V 7:20 nasedáme v Praze-Vysočanech do rychlíku R 953 do Hradce Králové. Následuje několik pohodových, ale pro obyčejné cestující možná i tak stresujících přestupů v Hradci, v Týništi nad Orlicí a v Opočně. Lokálka z Opočna do Dobrušky bývá označena za jakousi mrtvolu. Nevím proč. Vozy tam i zpět v Opočně hezky navazují a jsou i docela využívány, v těchto hodinách zejména maminkami s dětmi a kočárky. Snad jim tento motorový pendl vydrží i do příštích let.

ObrazekV Dobrušce vystupujeme v 10:11. Po žluté značce procházíme okolo parku a vstupujeme na náměstí F.L.Věka. To i přesto, že hned za rohem je rodný domek F.L.Heka. Inu literární postavy mívají přednost. Domek je za levný peníz přístupný, my ale dáváme přednost výhledu z radniční věže. Právě prošla obnovou a dnes je z ní skvělý pohled nejen na blízké Orlické hory, ale i na Krkonoše. Sněžka a Studniční hora se jasně na severozápadě rýsují a zdají se být neskutečně blízko. Přes pole je také vidět zámek v Opočně.
ObrazekNa náměstí zlatem svítí obnovený morový sloup a v koutě plochy Frantíka zaujala moderní kašna s točící se velkou žulovou koulí. Za ní vede krátká ulička na Šubertovo náměstí. Přímo proti nám je novogotická nepřístupná synagóga a vedle muzeum místního ghetta. Žel, z hrůz holocaustu se vrátil jediný obyvatel, tak židovská obec zanikla. ObrazekPřestože zde později byla pošta, zachovaly se podzemní prostory domu a v nich původní rituální mikve ze 17. století i s originálními stavebními doplňky. Prostor i mikve (bez vody) jsou přístupné. Na požádání lze navštívit i židovský hřbitov za městem.
Obědváme na hezkém historickém náměstí v domě, kde před požárem roku 1806 prosperoval obchod F.L.Heka. Restaurace je prostorná, avšak v době oběda i tak doslova našlápnutá všemi úředníky z okolí. Důvodem bude určitě nabídka zdejších poledních menu po 59,- Kč a s možností jejich výběru. Pak se nelze divit, že ulítaná obsluha ve špičce nestíhá a dělá chyby. Jídlo i pití jsou ovšem hodně dobré a celkový dojem při trošce shovívavosti také.

Zpět jedeme do Prahy po stejné trase. Dnes mají dráhy šťastný den. Přestupy fungují opět v klidu, nikde ani minuta zpoždění. Cesta do Prahy-Vysočan trvá 2 ¾ hodiny. To považuji za slušné i konkurence schopné vůči autobusové dopravě.


A jeden odkaz:

www.mestodobruska.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář