Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jičín

30. 10. 2006

ObrazekV sobotu 21.10.2006 jsme po osmé hodině opouštěli nádraží Praha-Vysočany a panťákem jeli do Nymburka. Tam jsme po dvaceti minutách přestoupili na lokálku jedoucí přes Kopidlno do Jičína. Byl hezký podzimní den, sedadla byla plná turistů. Jela s námi i naše maminka, pochopitelně jsme tedy využili SONE+ za 160,-Kč. V Jičíně jsme byli o půl jedenácté.

Od jičínského železničního nádraží po žluté značce jste za chvíli na historickém náměstí. Cesta vede okolo Kauflandu, kde je možné doplnit zásoby. I na náměstí to ovšem s jídlem není problém. V celém centru je plno hospůdek, barů, cukráren a kaváren. Stačí si vybrat. Dle přání naší maminky jsme zvolili pizzerii v boční ulici naproti zámku a neprohloupili jsme. Sympatický je zde dětský jídelní lístek s dětskými jídly v cenách okolo 35 Kč. Kromě sladkých a jiných jídel dětem nabídnou jinde málokdy vídané hranolky s kečupem a to za cenu hluboko pod třicet korun.
Známou dominantou Jičína je Valdická brána. Ta je ovšem v říjnu nepřístupná i o víkendu. Škoda. Po celý rok, kromě pondělí, je otevřené regionální muzeum na zámku. Toto muzeum lze doporučit jako víkendový cíl rodinám s dětmi. Je zde mnoho interaktivních překvapeních. Děti si mohou dějiny osahat, očichat i poslechnout. Občas k tomu musí použít vynalézavost – ta se hodí i pro hledání třinácté komnaty či sestavování modelu Jičína dle vlastních představ.
Centrální náměstí nese jméno slavného generalissima Valdštejna. Je téměř celé krásně zrekonstruované do historické podoby. V sobotu dopoledne však focení ruší probíhající trhy. Nám se navíc schovalo sluníčko za mraky plné deště.Obrazek
Dnes ovšem rodiny nejezdí do Jičína za Valdštejnem, ale za postavičkami pánů Čtvrtka a Pilaře. Ze směru z centra za Valdickou branou vpravo je Rumcajsova ševcovna. V upravené chaloupce je možno za nízký poplatek přijít na návštěvu k Rumcajsovi, Mance i Cipískovi, dát si s nimi kafíčko a užít si s nimi pohody domova. Na dvorečku je výstavka autentického venkovského nářadí. I živí králíci se najdou. Rumcajs je i námětem turistické známky Jičína.
Domů jsme jeli stejnou trasou o půl čtvrté odpoledne. Po dvou hodinách jsme byli v Praze.