Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lomnice nad Popelkou.

24. 3. 2007

V létě 2006 se ke mně dostala zpráva, že se má silně omezovat provoz na lokální trati 064 z Libuně do Staré Paky. Tato letitá spojka mezi dvěma železničními tahy z Hradecka na Liberecko prochází krásnou krajinou severní části Českého ráje. Dominantou zde je hřeben Tábora a centrem mikroregionu je Lomnice nad Popelkou. Nikdy jsem tu nebyl, tak jsem se rozhodl s tím něco udělat, dokud vláčky přes Tábor jezdí.

ObrazekPoslední srpnovou sobotu se ze mne stal slaměný vdovec. Někteří jiní vrstevníci by letěli do ruchu velkoměsta, já se vydávám do klidu lesa. Zakoupil jsem si pro sebe SONE+ za 160,- Kč, dal si sluchátka MP3 na uši, usadil se na Masarykově nádraží do starého pantografu a vyrazil do Nymburka. Tam mě čekal přestup směr Jičín, zde jsem z menšího osobáčku přestoupil na větší a s ním okolo valdické věznice dojel do Libuně.
Zde se nyní dívám v drobném dešti na čoudící parní lokomotivu. Aniž jsem to tušil, trefil jsem se na oslavy stoletého výročí tratě z Mladé Boleslavi do Staré Paky. http://www.lomnicenadpopelkou.cz/kis/100let/100let.htm  Lituji, že nemám s sebou foťák, ale ten má rodinka na dovolené. (Fota zde na jsou jen ilustrační, posbírané na netu). Na nádražíčku je nemalý zmatek, tak si málem nechávám ujet pravidelný vlak do Staré Paky. I když počasí nepřeje, je cesta vláčkem do Lomnice krajinářským zážitkem.
ObrazekV Lomnici nad Popelkou http://www.lomnicenadpopelkou.cz/ navštěvuji místní muzeum. http://www.mu-lomnice.cz/index.php?act=615 Je neuvěřitelně nacpané množstvím všelijakých zajímavých věcích. Když nejsem tahán svým netrpělivým synem, nejradši bych zde přenocoval. Venku se ale udělalo hezky a navíc můj žaludek oznamuje dobu oběda. Nechávám si od ochotného správce muzea poradit a odcházím do hospůdky, která je trochu za muzeem, pod dolním rohem náměstí. Mají leccos dobrého za velmi přijatelné ceny, mě ovšem nadchly místní fazole.
ObrazekPo obědě pomalu stoupám po červené značce na vrch Tábor. Je to příjemná, asi tříkilometrová procházka. Nahoře mne čeká zrekonstruovaný hotel s moderní restaurací, žel rozhledna je stále mimo provoz. Dávám si pivo, jdu se klidným lesem podívat na starou a zanedbanou Alainovu věž http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/allainova-vez-u-lomnice-nad-popelkou/ a poté po žluté okolo pramenů Cidliny zpět do Lomnice. Zde po šesté hodině večerní nasedám do poslední lokálky směr Libuň. V tamní hospodě na nádraží je stále živo. Míchají se tu lufťáci s bývalými obyvateli valdického kláštera. Nálada občas zhoustne, pak se opět uvolní. Dávám přednost vlahému venkovnímu podvečeru s výhledem na Trosky. Pak přijíždí motorák od Turnova, nasedáme do něj.

Cesta zpět směřuje přes stejné přestupní body jako dopoledne. Okolo desáté hodině večerní jsem doma. Užil jsem si krásného slaměného vdovství. Stačilo to. Příště radši s Frantíkem (ještě radši i s Evou).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář