Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pardubice – zámek s bílým pávem

21. 2. 2007

 

Je úterý, 13.2.2007, 8 hodin a 20 minut. ObrazekPrávě s Frantou opouštíme libeňské nádraží v Praze. Os 9307 jede nová moderní bílá souprava. Sedíme v tiché 1. třídě, s námi jen několik ajznboňáků, a pozorujeme zádumčivé Polabí bizarně osvětlené únorovým sluncem. Po sněhu ani památky, tedy kromě jedné závěje v příkopu u Tuklat. V 10:04 vystupujeme v Pardubicích na hlavním nádraží. U okénka si kupujeme teplou svačinu a okolo Tesca míříme hlavní třídou k historickým věžím na obzoru.

ObrazekPardubice patří mezi městské památkové rezervace. http://www.pardubice.cz/ Vstupujeme do ní pod vysokou věží, jejíž ochoz je ovšem mimo sezónu uzavřen. Škoda. Viditelnost je zrovna skvělá. Dále je historické náměstí zasvěcené Pernštejnům s nóblesní radnicí. Před ní uhýbáme vlevo a procházíme uličkami kolem kvalitní restaurace. Tu jsme vyzkoušeli při minulé návštěvě města perníku.
PObrazekřed námi je vstup do zámku. Ten už je téměř po rekonstrukci, a tak září novotou. Na nádvoří nás zaujmou po stromech a zídkách posedávající pávi. Jeden z nich je úplně bílý!
ObrazekV zámku je rozsáhlé muzeum s několika levnými prohlídkovými okruhy. My si vybíráme rytířské sály s renesančními freskami a expozici hraček. Zde můj klučina obdivuje stavebnice z barevných kamenů a prvorepublikové společenské hry. Vynecháváme například sbírky zbraní, pohlednic a mincí. http://www.mesto-pardubice.cz/spravamesta/zpravodaj/rz05/c6-2005/vcm_rz6_2005.html

Nazpět jedeme trolejbusem č. 13 (lze i 2). Jízdenky kupujeme v Infocentru pod věží. Z Pardubic odjíždíme ve 12:43 s EC 108 Comenius, v Libni jsme ve 13:43 dle jízdního řádu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář