Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žamberk.

15. 10. 2008

 

Je krásná zářijová sobota. Začíná babí léto roku 2008 a pod námi je údolí s blankytně modrou siluetou barokního kostela uprostřed. Okolo něho je rozloženo poklidné městečko, po svazích do něj stéká a proniká záplava podzimních jásavých barev a vše je orámováno oblohou tak modrou, jak je to možné jen na konci září.

S rodinou stojíme na rozhledně Rozálka nebo-li také Tyršově rozhledně. Ta je dvacet metrů vysoká a má dvě vyhlídková patra, přičemž do toho horního se leze úzkým poklopem v podlaze a víc než tři osoby se na toto minipodlaží těžko vtísní. Okolí rozhledny je parkově upraveno. Pro hezký pohled na město není nutno šplhat na věž, stačí se posadit na lavičku a pozorovat poklidný provoz pod sebou. Hovořím o sobotě, ve všední den průtah městem rozhodně klidný není a Žamberku tak velmi chybí silniční obchvat jako má sousední Vamberk. 

 

Obrazek

 

  

Na kraji Žamberka směrem na Vamberk stojí rodný dům Prokopa Diviše. Nad potokem na kraji malé louky se v dřevěném domku narodil tento strůjce bleskosvodu. Děláme pár fotek a míříme dál – směr Jeseníky.

Do Žamberku před pár lety jezdil pravidelný rychlík z Prahy do Jeseníku. Klidná síla se v posledních letech své existence jmenoval. Nyní se první třídou do tohoto městečka dostanete jen těžko. Ale přímé vlakové spojení na Prahu zůstalo zachováno.
http://www.zamberk.cz/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Prokop_Divi%C5%A1
http://www.quido.cz/osobnosti/divis.htm
http://elektrika.cz/data/clanky/zamberk-zde-bydlel-prokop-divis

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář