Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chyše, Žlutice.

22. 11. 2009
Lokální trať č.161 se vine z Rakovníka přes Jesenici, Blatno, Chyše, Žlutice a Toužim do Bečova. Tam se snad stále dá přestoupit na lokálku do Mariánských Lázní. Nevím, to jsme nezkoušeli, se synem jsme se v létě 2009 dostali nejdále do Toužimi.
Zatímco Toužim se nám zdála být městečkem celkem nevýrazným, o Žluticích a Chyších to rozhodně neplatí. Zejména město Chyše jsou výraznou krajinnou dominantou s krásným novogotickým zámkem uprostřed upraveného přírodního parku. Vše ještě září novotou po celkové opravě a místní zaměstnanci jsou na výsledek své mnohaleté práce patřičně hrdi. Krajinnou protiváhu zámku tvoří raně barokní kostel karmelitánského kláštera . Škoda že je opravený jen z jedné strany. Z druhé strany připomíná časy nedávno minule, kdy v okolí bylo otlučené téměř vše a církevní památky obzvlášť.

Obrazek

Z Chyší se trať vine pod majestátním Vladařem, téměř sedm set metrů vysokým čedičovým vrchem, kde se v roce 1421 tvrdě bránili husité převaze katolických pánů. Jediným přístupem na tuto horu je červená značka ze zastávky Záhořice (cca 5km jedna cesta).
Další stanicí jsou už Žlutice, historické město a přirozené centrum širokého okolí a horního povodí Střely. Chyše i Žlutice pocházejí z přelomu 12. a 13. století. Žlutice však dostaly městská práva dříve a staly se vzorem pro nově vznikající města západních Čech. Po staletí prosperovaly z obchodu se solí, dnes jsou památkovou zónou se zajímavým muzeem a s možností prohlédnout si místní podzemí.
Vedle centra se nachází velice příjemný, klidný a levný kemp s možností přespat ve stanu, v chatě i na pokoji. Nocovali jsme ve stanu a pěkně jsme se tu i nakrmili v místním bufetu, kde nejsou problémem kvalitní obědy či teplé večeře.
Za Žluticemi se trať vine úzkým údolím proti proudu Střely a Bořeckého potoka. Vyplatí se vystoupit na zastávce Borek u Žlutic a podle mapy či GPS dojít divokou krajinou na Štědrý hrádek. My jsme tu v dopoledních hodinách všedního dne zastihli překvapenou skupinu několika rodin spících po širákem.
Trať 161 je vyhlídkovou trasou a je velice vhodná pro turistické aktivity. Zatím na ní lokálky jezdí docela dobře, přesto se dobrý, předem připravený plán cesty určitě vyplatí.
http://mesta.obce.cz/chyse/
http://www.zamek-chyse.cz/
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář